Polska spółka nie jest pracodawcą dla oddelegowanych pracowników, gdyż nie jest z nimi związana żadną umową o pracę. Wobec tego nie jest płatnikiem podatku. Osiągnięty przez nierezydentów (osoby te będą pracować w Polsce krócej niż 183 dni) z Rumunii przychód należy zakwalifikować do przychodu z innych źródeł zgodnie z art. 20 ustawy o PIT, a nie ze stosunku pracy. Wobec tego polska spółka ma obowiązek sporządzić, zgodnie z art. 42a ustawy o PIT, informację PIT-8C, w której wykaże dochody wypłacone za okres delegowania.

Osiągnięte dochody są dochodami uzyskanymi bez pośrednictwa płatnika i osoby, które je uzyskały, muszą je rozliczyć w zeznaniu podatkowym. Osoby, które uzyskały dochód bez pośrednictwa płatnika, muszą na podstawie art. 45 ust. 1 ustawy o PIT złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w terminie do 30 kwietnia następnego roku na formularzu PIT-36. A jeśli delegowany pracownik zamierza wyjechać z Polski przed 30 kwietnia, to musi złożyć zeznanie przed opuszczeniem kraju. Właściwym urzędem skarbowym do złożenia zeznania podatkowego jest w tym przypadku naczelnik urzędu skarbowego dla opodatkowania osób zagranicznych (np. w woj. wielkopolskim będzie to Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto). Właściwość urzędu określa się na podstawie miejsca zamieszkania lub adresu siedziby płatnika.

Takie stanowisko popiera Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 19 marca 2010 r. (IPPB4/415-840/09-4/SP). W piśmie tym czytamy: „Reasumując, należy stwierdzić, iż wynagrodzenie osób fizycznych oddelegowanych z Bułgarii, Rumunii, Litwy, Macedonii i Serbii do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie podlega (nie będzie podlegać) opodatkowaniu w Polsce, w przypadku gdy w całości wynagrodzenia tych osób są (będą) ponoszone przez podmioty zagraniczne, z którymi osoby te łączy dotychczasowy stosunek zatrudnienia (np. umowa o pracę). W przypadku, gdy koszt wynagrodzenia ww. zagranicznych osób fizycznych oddelegowanych do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pokrywa (będzie pokrywać) wnioskodawca i koszty te nie będą przenoszone na podmioty zagraniczne, wówczas na wnioskodawcy ciąży (ciążyć będzie) obowiązek sporządzenia informacji o przychodach z innych źródeł na druku PlT-8C, natomiast osoby zagraniczne będą zobowiązane do złożenia zeznania rocznego zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem w sytuacji, gdy wnioskodawca pokrywa (będzie pokrywać) koszty wynagrodzenia zagranicznych pracowników oddelegowanych do pracy w Polsce, z którymi nie ma podpisanej żadnej umowy o świadczenie pracy, i koszty te nie będą przenoszone na podmioty zagraniczne, wówczas jest zobowiązany, zgodnie z ww. art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do sporządzenia informacji o przychodach z innych źródeł na druku PIT-8C".