Nowe unijne przepisy o dokumentowaniu transakcji wewnątrzwspólnotowych

Zastosowanie zerowej stawki VAT w transakcjach wewnątrzwspólnotowych będzie możliwe po przedstawieniu odpowiedniego dokumentu określonego w zamkniętym katalogu zawartym w rozporządzeniu unijnym.

Publikacja: 17.06.2019 06:10

Nowe unijne przepisy o dokumentowaniu transakcji wewnątrzwspólnotowych

Foto: Adobe Stock

Wspólny europejski system VAT liczy obecnie ponad 50 lat. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że przyjęty w 1967 roku system podatku od wartości dodanej był z założenia przejściowy i tymczasowy. Zwolnienie dostaw wewnątrzwspólnotowych z VAT (względnie opodatkowanie ich stawką zero proc.) i przesunięcie obowiązku rozpoznania tego podatku w drodze samonaliczenia na nabywcę dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia, miało być remedium na wyeliminowanie różnic w stawkach pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi. Czas pokazał, że stworzony model tylko częściowo spełnił założenia jego twórców, jednocześnie jednak stał się narzędziem w rękach oszustów podatkowych, którzy skutecznie wykorzystują go do podatkowych nadużyć. Skala tzw. luki w VAT na poziomie Unii Europejskiej przekracza 150 mld euro. W związku z tym Rada Unii Europejskiej w listopadzie 2016 r. wezwała Komisję do wprowadzenia ulepszeń unijnych przepisów w zakresie VAT dotyczących transakcji transgranicznych w odniesieniu do:

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Czy zakup np. samochodu na firmę zmniejszy składkę zdrowotną?
Podatki
NSA: wynajem mieszkań spółce na krótkotrwałe zakwaterowanie jej pracowników nie przekreśla preferencji VAT
Podatki
Podatkowa deregulacja coraz bliżej. Jakie będą ułatwienia dla firm?
Podatki
Deregulacja. Kolejne projekty przyjęte przez rząd. Jakie zmiany czekają firmy
Podatki
Odszkodowanie za dyskryminację w pracy nie jest zwolnione z PIT