Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji nr IPTPP1/443-620/13-2/IG z 30 września 2013.
O interpretację wystąpił szpital, którego pacjentami bywają osoby małoletnie. Jak zaznaczył we wniosku szpital dobrze, jeśli małym pacjentom podczas leczenia na oddziale mogą towarzyszyć rodzice lub opiekunowie. Ich obecność daje dzieciom nie tylko komfort psychiczny, zapewniając poczucie bezpieczeństwa, ale przede wszystkim ułatwia lekarzom przywracanie dzieci do zdrowia. Za każdą dobę pobytu opiekuna szpital pobiera opłaty według stawki zgodnej z własnym cennikiem. Pokrywają one koszty związane z zakwaterowaniem osoby towarzyszącej dziecku.
W opinii szpitala obecność opiekunów przy łóżkach dzieci ma niewątpliwie cel terapeutyczny i dlatego wynagrodzenie przysługujące szpitalowi z tytułu pobytu w rodzica lub opiekuna jako osoby towarzyszącej dziecku powinno korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Zgodnie bowiem z treścią artykułu 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług zwolnieniu podlegają usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.
Fiskus zgodził się ze stanowiskiem szpitala. Uznał, że opłatę za pobyt rodzica lub opiekuna przy łóżku chorego dziecka należy uznać za wynagrodzenie za usługę ściśle związaną z usługami zwolnionymi od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy. Usługi te "wspierają" procedury medyczne stosowane podczas leczenia szpitalnego przez co wpływają na przywrócenie i poprawę zdrowia hospitalizowanego dziecka. Dlatego spełniają wymogi umożliwiające zastosowanie zwolnienia, tj. są one usługami ściśle związanymi oraz niezbędnymi do świadczenia opieki medycznej, służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.