- W tym roku rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej jako jednoosobowa firma. Świadczę usługi budowlane. Rejestrując się jako podatnik VAT zadeklarowałem, że będę składał deklaracje VAT-7 za okresy miesięczne. Rozważam jednak składanie deklaracji kwartalnych (VAT-7K), ale z wyłączeniem metody kasowej. Czy taka decyzja będzie dla mnie opłacalna? Co należy zrobić, aby skorzystać z tego sposobu rozliczenia?

– pyta czytelnik.

Podatnik, który posiada status małego podatnika, ale nie chce rozliczać VAT metodą kasową, może składać deklaracje VAT za okresy kwartalne.

Wybór takiej metody rozliczania VAT nie powoduje zmian w zasadach powstawania obowiązku podatkowego oraz odliczania podatku naliczonego (co ma miejsce w przypadku wyboru kasowej metody rozliczania VAT). Jeżeli mały podatnik zadecyduje o stosowaniu metody kwartalnego rozliczania VAT, to wówczas obowiązek podatkowy oraz termin odliczania VAT będą powstawały na zasadach ogólnych, czyli obowiązujących podatników, którzy składają deklaracje VAT za okresy miesięczne.

Wybór metody kwartalnej rozliczania VAT jest dla podatnika dobrowolny, wobec czego może być podyktowany np. wynikającymi ze stosowania takiej metody korzyściami podatkowymi. Ograniczeniem w stosowaniu tej metody może być jedynie posiadanie statusu małego podatnika, którego definicję znajdziemy w art. 2 pkt 25 ustawy o VAT.

Istotna wartość sprzedaży

Aby podatnik, o którym mowa w pytaniu, mógł korzystać z rozliczania podatku na podstawie deklaracji VAT-7K za okresy kwartalne, musi posiadać status małego podatnika, który jest uzależniony od wysokości uzyskanych przychodów brutto.

W 2013 r. status małego podatnika przysługuje podatnikowi VAT, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro (limit ten po przeliczeniu na złote wynosi 4 922 000 zł).

Raz na trzy miesiące

Wybór tej metody rozliczania VAT skutkuje składaniem deklaracji VAT-7K raz na kwartał. Deklaracja składana jest wówczas za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale. W tym samym terminie płacony jest również podatek wynikający z deklaracji.

Zaletą wyboru tej metody, w porównaniu do rozliczenia miesięcznego, jest przesunięcie obowiązku zapłaty VAT. Ten sposób rozliczania podatku nie powoduje obniżenia zobowiązania podatkowego, ale przesuwa termin jego zapłaty. Metoda ta nie jest jednak korzystna dla podatników, którzy nie płacą VAT, tzn. takich, którzy wykazują nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym i występują o zwrot VAT na podstawie art. 87 ustawy o VAT. W ich przypadku stosowanie kwartalnej metody rozliczania będzie powodowało wydłużenie procedury uzyskania zwrotu bezpośredniego.

Najpierw trzeba zawiadomić

Aby mały podatnik mógł korzystać z rozliczania VAT za okresy kwartalne, musi pisemnie powiadomić naczelnika urzędu skarbowego najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który po raz pierwszy zostanie złożona kwartalna deklaracja podatkowa. W przypadku podatnika, który rozpoczyna wykonywanie czynności opodatkowanych w trakcie roku podatkowego, zawiadomienie to należy złożyć w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął on wykonywanie tych czynności (art. 99 ust. 3 ustawy o VAT).

Pisemne zawiadomienie o wyborze tej metody (a także o rezygnacji lub utracie prawa do jej stosowania) nie wymaga złożenia w urzędzie skarbowym odrębnego pisma. W tym celu należy dokonać aktualizacji danych w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R.

Przykład

Pan Tomasz Kwiatkowski w marcu br. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej. Na początku rozliczał VAT na podstawie deklaracji miesięcznych. Później jednak uznał, że wolałby od 1 lipca br. rozliczać VAT kwartalnie. W związku z tym pisemnie (na formularzu VAT-R) zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej metody.

Musiał to zrobić w terminie do 26 sierpnia 2013 r. (25 sierpnia br. przypadał w niedzielę). Chcąc korzystać z kwartalnej metody rozliczania VAT od 1 października br., pisemne zawiadomienie w tej sprawie pan Tomasz musiałby złożyć fiskusowi w terminie do 25 listopada 2013 r.

Rezygnacja dopiero po roku

Podatnik, który zdecyduje się na wybór kwartalnej metody rozliczania VAT, powinien brać pod uwagę, że gdyby chciał zrezygnować z tego sposobu rozliczania podatku, to będzie mógł to uczynić dopiero po upływie 4 kwartałów, w których rozliczał podatek za okresy kwartalne.

Rezygnacja ze stosowania tej metody i powrót do składania deklaracji VAT za okresy miesięczne wymaga pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do dnia złożenia deklaracji podatkowej za pierwszy miesięczny okres rozliczeniowy, jednak nie później niż z dniem upływu terminu złożenia tej deklaracji.

Przykład

Pani Anna Nowak za okres od 1 października 2012 r. do 30 września 2013 r. rozliczała VAT kwartalnie. Myśli jednak, żeby powrócić do miesięcznego rozliczania podatku.

Jeżeli pani Anna chciałaby za październik 2013 r. rozliczyć VAT na podstawie miesięcznej deklaracji, to powinna pisemnie zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji ze stosowania kwartalnej metody rozliczania podatku i o powrocie do rozliczania VAT za okresy miesięczne.

Musiałaby to zrobić najpóźniej w terminie do dnia, w którym będzie składała deklarację VAT-7 za październik 2013 r., jednak nie później niż do 25 listopada 2013 r.

Uwaga na limit

Podatnik może utracić prawo do kwartalnego rozliczania VAT według zasad przysługujących małemu podatnikowi z powodu przekroczenia limitu obrotów określonych w art. 2 pkt 25 ustawy o VAT. Wówczas, pomimo utraty statusu małego podatnika, podatnik może nadal rozliczać kwartalnie VAT z tą jednak różnicą, że będzie rozliczał go na zasadach przewidzianych dla podatników niebędących małymi podatnikami na podstawie deklaracji VAT-7D.

To kwartalne rozliczenie wiąże się jednak z obowiązkiem wpłaty miesięcznych zaliczek na podatek za każde 2 pierwsze miesiące kwartału. Utrata statusu małego podatnika nie musi jednak jeszcze oznaczać utraty prawa do kwartalnego rozliczenia VAT.