O klasyfikacji gruntu decyduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli go nie ma – decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Minister finansów w interpretacji ogólnej (numer interpretacji: PT10/033/12/207 /WLI/13/RD5839) wyjaśnił zasady rozliczania sprzedaży gruntów przed zmianą ustawy o VAT i po niej. Przypomnijmy, że do końca marca tego roku zwolniona z podatku była dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Ustawa o VAT nie zawierała jednak definicji tych pojęć, co prowadziło do licznych sporów z fiskusem. Uważał on, że jeśli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, decydujące znaczenie ma studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Jednak Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok siedmiu sędziów z 17 stycznia 2011 r., sygn. I FPS 8/10) uznał, że wiążące dla klasyfikacji terenu niezabudowanego są zapisy ewidencji gruntów i budynków. Studium określa bowiem jedynie politykę przestrzenną gminy (stanowi jeden z etapów uchwalania planu) i nie jest źródłem prawa miejscowego. Minister w interpretacji zgodził się z poglądem Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Nieopodatkowane są dostawy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane

– To powinno zakończyć spory toczące się jeszcze na podstawie starych przepisów – mówi Krzysztof Budasz, doradca podatkowy z kancelarii KDA Audyt. – Fiskus nie powinien już odmawiać prawa do zwolnienia, powołując się na zapisy studium.

Jak jest po zmianach? Od 1 kwietnia zwolnione z podatku są dostawy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Do ustawy o VAT wprowadzono też definicję terenu budowlanego. Jest to grunt przeznaczony pod zabudowę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Jak podkreślił minister, na potrzeby klasyfikacji nie należy już kierować się danymi z ewidencji gruntów i budynków.

– Zmiana przepisów poszerzyła zakres zwolnienia – tłumaczy Krzysztof Budasz. – Jeśli bowiem nie ma planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania, grunt będzie nieopodatkowany niezależnie od pozostałych dokumentów (ewidencji i studium).

Przypomnijmy też, że zgodnie z art. 12 ust. 3 dyrektywy 2006/112/WE teren budowlany to każdy grunt uzbrojony lub nieuzbrojony, uznawany za teren budowlany przez państwa członkowskie.