W piątek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który chciał opodatkować spotkanie opłatkowe w jednej z firm. NSA uznał, że pracownik, który skorzystał z poczęstunku firmowego w formie szwedzkiego stołu, nie musi rozliczać się z tego z fiskusem.
Wniosek o interpretację, która stała się kanwą sporu, złożył pracodawca. Firma wyjaśniła, że corocznie organizuje spotkania dla swoich pracowników oraz gości. Spotkania odbywają się z reguły pod koniec roku i mają charakter wigilijno-noworoczny.
Wnioskodawca wyjaśnił, że częścią tych spotkań jest drobny poczęstunek w formie szwedzkiego stołu, opłacany ryczałtem przy założeniu, że wszyscy pracownicy będą uczestnikami. Udział w spotkaniach nie jest jednak obowiązkowy. Z reguły przybywa na nie około 50–70 proc. załogi. Pracodawca uważał, że świadczenia uzyskane przez jego pracowników w formie poczęstunku nie podlegają opodatkowaniu PIT. Podkreślał, że pracownicy nie musieli brać udziału w spotkaniach, a poczęstunek nie był przypisany do konkretnej osoby (szwedzki stół).
Fiskus odpowiedział, że sama już możliwość wzięcia udziału w imprezie zorganizowanej przez pracodawcę prowadzi do powstania u pracownika przychodu podlegającego PIT. To bardzo niekorzystne dla pracowników stanowisko skrytykował najpierw Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, a następnie NSA.
Sąd kasacyjny (sygn. akt II FSK 1833/12) nie miał żadnych wątpliwości, że do opodatkowania pracowników biorących udział np. w spotkaniu wigilijnym nie wystarczy samo postawienie świadczenia do ich dyspozycji. Konieczne jest bowiem także ustalenie konkretnej wartości świadczenia przypadającego na konkretną osobę.
– Korzystanie ze szwedzkiego stołu na spotkaniu opłatkowym nie daje podstaw do ustalenia przychodu pracownika – tłumaczył sędzia NSA Sławomir Presnarowicz.
Zauważył zwłaszcza, że na takich spotkaniach nie podaje się dania konkretniej osobie. Każdy z uczestników korzysta z ogólnego bufetu. To praktycznie wyklucza obliczenie wartości spożytego posiłku. Bo jak to zrobić: liczyć gramaturę czy sztuki? I jak wyliczyć wartość opłatka, którym podczas spotkania wigilijnego dzielą się pracownicy? – pytał retorycznie NSA.
Wyrok jest prawomocny.