Zasady opodatkowania dywidend wypłaconych przez polskie spółki kapitałowe akcjonariuszom lub udziałowcom będącym osobami prawnymi reguluje art. 22 ust. 1 ustawy o CIT.

Zgodnie z tym przepisem, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend uzyskanych od osób prawnych mających siedzibę lub zarząd w Polsce ustala się w formie zryczałtowanej. Wysokość podatku wynosi 19 proc. przychodu. Do opodatkowania w formie zryczałtowanej nie stosuje się kosztów uzyskania przychodu.

Stosownie do art. 26 ustawy o CIT spółka z o.o., która wypłaca dywidendę udziałowcowi mającemu siedzibę lub zarząd w Polsce, ma jako płatnik obowiązek pobrać w dniu wypłaty należności zryczałtowany podatek w terminie do 7. dnia następnego miesiąca, w którym nastąpił jego pobór i wpłacić go do urzędu skarbowego właściwego według siedziby podatnika.

Ponadto płatnik ma obowiązek:

- przesłać podatnikowi w terminie do 7. dnia miesiąca po miesiącu, w którym pobrano podatek, informację o wysokości pobranego podatku dochodowego od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych na formularzu CIT-7,

- przesłać do urzędu skarbowego właściwego według siedziby podatnika, w terminie do końca stycznia następnego roku w przypadku gdy rok podatkowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym, roczną deklarację CIT-6R.