Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mają obowiązek złożyć zeznanie o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym (art. 27 ust. 1 ustawy o CIT). Zeznanie roczne na formularzu CIT-8 składane jest do końca trzeciego miesiąca roku następnego.

W określonych przypadkach podatnik zobowiązany jest, wraz z zeznaniem na druku CIT-8, złożyć w urzędzie skarbowym dodatkowe załączniki. Ich liczba i rodzaj zależą m.in. od rodzaju i ilości ulg i odliczeń, z których korzysta dany podatnik.

Załącznik CIT-8/O to informacja o odliczeniach od dochodu i od podatku oraz o dochodach wolnych i zwolnionych od podatku. Informacja ta jest załącznikiem do zeznania CIT-8 między innymi w przypadku, gdy podatnik w danym roku podatkowym uzyskał dochody zwolnione z podatku.

Wskazane w tabeli dochody podatnik wykazuje w części B.1 informacji CIT-8/O, przy czym wszystkie kategorie dochodów zwolnionych podlegają sumowaniu w poz. 20, która przenoszona jest do poz. 40 zeznania CIT-8. Należy bowiem zwrócić uwagę, że wskazane dochody nie podlegają opodatkowaniu na poziomie zwolnienia ich z podatku jako dochodów (przychodów) wolnych od opodatkowania. Nie zmienia to jednak faktu, że zaliczają się one do kategorii przychodów podatkowych, określanych zgodnie z art. 12 ustawy o CIT.

Przykład

Reklama
Reklama

Rozliczenie dotacji zwolnionej z podatku

Spółka otrzymała dotację na zakup środka trwałego. Jest ona przychodem podatkowym w momencie otrzymania, podlega jednak zwolnieniu podatkowemu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o CIT. Kwota dotacji powinna być zatem wykazana w przychodach podatkowych w poz. 27 CIT-8. Jednocześnie kwotę dotacji należy wykazać w poz. 8 CIT-8/O i poprzez sumę z poz. 20 CIT-8/O przenieść do poz. 40 CIT-8 w celu prezentacji przychodów zwolnionych.

Zagraniczna dywidenda, otrzymywana przez polskiego podatnika, zaliczana jest do przychodów podatkowych i podlega wykazaniu w poz. 28 CIT-8. Jednak przy spełnieniu określonych warunków może być przychodem zwolnionym. Podstawą zwolnienia zagranicznej dywidendy jest:

- art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT – wówczas dywidenda wykazywana jest w poz. 12 CIT-8/O, lub

- art. 20 ust. 3 ustawy o CIT – dywidenda jest przychodem zwolnionym z podatku, podlegającym wykazaniu w poz. 17 CIT-8/O.

Zwolnione przychody z dywidend są następnie, przez sumę poz. 20 CIT-8/O, przenoszone do poz. 40 CIT-8.

Zwolnienie z art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT jest konsekwencją zwolnienia dywidendy uzyskanej z zagranicy, zgodnie z postanowieniem właściwej umowy międzynarodowej o unikaniu podwójnego opodatkowania. Art. 20 ust. 3 ustawy stosuje się, gdy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie wskazuje zwolnienia podatkowego w zakresie przychodów z dywidend. Określone w nim warunki zwolnienia dywidend zagranicznych, uzyskiwanych przez polskich podatników, muszą być spełnione łącznie:

1) wypłacającym dywidendę jest spółka podlegająca w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (posiada w tym kraju tzw. rezydencję podatkową);

2) polska spółka otrzymująca dywidendę posiada bezpośrednio nie mniej niż 10 proc. udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendę (w przypadku spółki z Konfederacji Szwajcarskiej udział ma wynosić co najmniej 25 proc.), przy czym udziały muszą być w posiadaniu spółki nieprzerwanie przez okres dwóch lat – może on upływać również po dniu uzyskania dywidendy;

3) polska spółka, otrzymująca dywidendę, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Wersje załączników

Obowiązującymi załącznikami do zeznania rocznego za 2012 r. są:

CIT-8/O (8),

CIT-D (3),

CIT-ST (7) I CIT-ST/A (5),

SSE-R (4).

Autorka jest doradcą podatkowym, Grupa Meritum