Straty przekształcanej spółki kapitałowej w spółkę osobową nie będzie można odliczyć. Można jednak przed przekształceniem przeznaczyć zysk na jej pokrycie, co może skutkować tym, że nie powstanie przychód z niepodzielonych zysków.
Zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy o CIT, dochód można obniżyć o wysokość straty poniesionej w roku podatkowym w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Jednak wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty straty.
Nie w każdej konfiguracji
Na podstawie art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT, przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się strat przedsiębiorców przekształcanych w razie przekształcenia formy prawnej, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową. Przy ustalaniu straty nie uwzględnia się również, w razie przekształcenia formy prawnej, straty przedsiębiorców przekształcanych, z wyjątkiem spółek kapitałowych przekształconych w inne spółki kapitałowe, o czym stanowi art. 7 ust. 4 ustawy o CIT.
A zatem, jeżeli ma miejsce przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną, to jest możliwość odliczenia przez spółkę akcyjną straty spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przy ustalaniu straty spółki akcyjnej za dany rok można także uwzględnić poniesioną w tym roku stratę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Analogiczne możliwości mają miejsce w przypadku przekształcenia spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Natomiast na podstawie art. 8 ust 1 w związku z art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, straty z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w stracie są równe.
Pięć kolejnych lat
Zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy o PIT, o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych.
Wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może jednak przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty. A zatem nie ma możliwości odliczenia straty w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową np. w przypadku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną.
W spółce jawnej podatnikami są bowiem wspólnicy, natomiast w przypadku spółki z o.o. to ona jest podatnikiem. Wspólnicy spółki jawnej nie mogą zatem odliczać straty spółki z o.o. Byłoby to bowiem odliczanie straty innego podatnika.
Bez dochodu
Przed przekształceniem wspólnicy spółki kapitałowej mogą jednak przeznaczyć zysk na pokrycie strat. Na podstawie art. 192 k.s.h. kwotę przeznaczoną do podziału między wspólników należy pomniejszyć o niepokryte straty. W przypadku przeznaczenia zysku na pokrycie strat nie wystąpią niepodzielone zyski. Tym samym nie wystąpią przychody z udziału w zyskach w związku z przekształceniem spółki.
Potwierdziła to już interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 1 czerwca 2010 r. (IPPB2/415-170/10-4/MK). Według niej „przeznaczenie zysku uchwałą wspólników na pokrycie straty oznacza, iż na dzień przekształcenia nie wystąpi w spółce zysk niepodzielony i w związku z powyższym przepis art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie znajdzie zastosowania.
Przyjmując, iż w spółce z o.o. na dzień przekształcenia nie będzie niepodzielonych zysków, przy przekształceniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną wspólnicy – nie uzyskają dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, który będzie podlegać opodatkowaniu".
Podobne stanowisko zawarte jest w interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 25 kwietnia 2012 r. (ILPB4/423-32/12-6/MC).