Wiele osób, które kupiły działkę lub mieszkanie na kredyt, chciałoby przy ich sprzedaży zaliczyć odsetki do kosztów uzyskania przychodów. Organy podatkowe konsekwentnie odmawiają takiej możliwości. W ostatnim czasie pojawiają się jednak wyroki sądów administracyjnych, które kwestionują stanowisko fiskusa. Przykładem jest korzystne dla podatnika orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 27 listopada 2012 r. (I SA/Łd 1107/12).
Spór o koszty
Sprawa dotyczyła mężczyzny, który w 2007 r. kupił niezabudowaną działkę. Transakcja została sfinansowana w całości z kredytu. W 2011 r. sprzedał nieruchomość. Od nabycia nie upłynęło jeszcze pięć lat, musiał więc zapłacić podatek dochodowy (dopiero po pięciu latach zysk ze sprzedaży nie podlega PIT). Mężczyzna wystąpił z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał o możliwość odliczenia odsetek.
Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził jednak w odpowiedzi, że odsetki nie mogą być kosztem uzyskania przychodu ze sprzedaży. To dlatego, że są to wydatki związane z pozyskaniem środków na nabycie ziemi.
WSA nie zgodził się ze stanowiskiem fiskusa. Jak czytamy w uzasadnieniu wyroku, spór dotyczy interpretacji pojęcia „udokumentowane koszty nabycia", które podlegają odliczeniu przy sprzedaży (art. 22 ust. 6c ustawy o PIT). Zdaniem sądu pojęcie to obejmuje każdy uzasadniony wydatek poniesiony na nabycie, w tym cenę wynikającą z aktu notarialnego. Jeśli zaś podatnik zaciągnął kredyt, to odsetki zapłacone od dnia zakupu do dnia sprzedaży nieruchomości również należy zaliczyć do kosztów nabycia. Sąd uzasadniał, że dla podatnika jest to konieczny wydatek, bez którego nie mógłby kupić działki. To, że odsetki od kredytu mają jedynie pośredni związek z osiąganym przychodem, nie jest przeszkodą w ich odliczeniu.
Co ważne, podobne stanowisko zostało potwierdzone przez orzeczenia innych sądów, m.in: WSA we Wrocławiu (I SA/Wr 801/10), WSA w Gliwicach (I SA/Gl 385/11) i WSA w Bydgoszczy (I SA/Bd 534/11). W tym ostatnim wyroku sąd zezwolił na odliczenie odsetek od kredytu mieszkaniowego. Jak stwierdził, organ podatkowy, zakazując ich odliczenia, nie potrafił uzasadnić swojego stanowiska.
Oczekiwana zmiana
– Należy zgodzić się z sądami, że przepisy ustawy o PIT nie zakazują zaliczenia odsetek od kredytu do kosztów uzyskania przychodów. Inne wydatki, na odliczenie których zgadzają się organy podatkowe, też mają pośredni związek z przychodem uzyskanym ze sprzedaży nieruchomości – mówi Piotr Szulczewski, analityk Bankier.pl. – Miejmy nadzieję, że interpretacja przyjęta przez część sądów się upowszechni. Wiele osób, które kupiły nieruchomość na kredyt, mogłoby zapłacić niższy podatek przy jej sprzedaży – dodaje.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, m.pogroszewska@rp.pl
Opinia:
Lech Janicki, ekspert ECDDP sp. z o.o.
Pogląd wyrażony w wyroku WSA w Łodzi należy uznać za prawidłowy. Mimo że organy podatkowe nie zgadzają się z takim stanowiskiem, sąd słusznie wskazał, że sposób ustalenia kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości wynika z treści art. 22 ust. 6c ustawy o PIT. Ustawodawca nie zawęził w żaden sposób katalogu tych kosztów (np. poprzez ich enumeratywne wyliczenie). Można więc uznać, że pod pojęciem: „koszty nabycia nieruchomości" należy rozumieć każdy uzasadniony wydatek poniesiony na nabycie nieruchomości, a więc zarówno cenę zapłaconą za nieruchomość, jak i odsetki od kredytu zaciągniętego na jej nabycie.