Spółki komandytowo-akcyjne cieszą od wielu miesięcy dużym zainteresowaniem. Przyczyniła się do tego uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 stycznia 2012 r. (sygn.II FPS 1/11), zgodnie z którą akcjonariusz takiej spółki rozlicza dochód dopiero w chwili otrzymania dywidendy. SKA, która reinwestuje zyski, może uniknąć podatku dochodowego nawet przez kilka lat. Potwierdziła to późniejsza interpretacja ogólna ministra finansów (nr DD5/033/1/12/KSM/DD-125).

Było inaczej

Ministerstwo Finansów chce ograniczyć to bardzo korzystne rozwiązanie, zmieniając ustawy o PIT i CIT, tak by od 2014 r. objąć SKA podatkiem CIT.

To nie koniec złych wiadomości. Przedsiębiorcy mogą mieć duże kłopoty również w razie likwidacji takiej spółki. Wszystko przez to, że organy podatkowe zmieniły ostatnio linię interpretacyjną.

Do niedawna fiskus potwierdzał, że w razie likwidacji SKA otrzymany przez akcjonariusza majątek spółki nie podlega opodatkowaniu. Teraz nakazuje płacić daninę.

Przypomnijmy, że ustawy o podatkach dochodowych wskazują, że środki pieniężne bądź inne składniki majątku otrzymywane przez wspólnika spółki niemającej osobowości prawnej w związku z jej likwidacją nie są opodatkowane (art. 12 ust. 4 pkt 3a i 3b ustawy o CIT i art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o PIT).

Zmiana interpretacji

Co innego mówią jednak najnowsze interpretacje, m.in. Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3 grudnia 2012 r. (nr ITPB3/432-509a/12/AW). Sprawa dotyczyła spółki kapitałowej, która chce zostać akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej. Zapytała, czy w razie likwidacji SKA otrzymane przez nią z tego tytułu pieniądze oraz inne składniki majątku będą dla niej przychodem.

Dyrektor IS stwierdził, że zgodnie z wykładnią literalną art. 12 ust. 4 pkt 3a i 3b ustawy o CIT, środki otrzymane w związku z likwidacją spółki osobowej są dla wspólnika neutralne podatkowo, czyli nie stanowią przychodu. Zdaniem izby wszystko zmienia jednak styczniowa uchwała NSA.

– W następstwie uchwały powstała niespójność w przepisach prowadząca do możliwości uniknięcia opodatkowania dochodów akcjonariusza SKA – uznał dyrektor IS.

Jak wyjaśnił, będzie tak w razie zatrzymania zysku w spółce i jego dystrybucji na rzecz akcjonariusza dopiero w momencie likwidacji spółki. Dlatego, zdaniem IS, w interpretacji należy uwzględnić wykładnię celowościową, czyli ratio legis przepisu. A to oznacza, że w razie likwidacji SKA akcjonariusz zapłaci podatek od otrzymanych środków.

Tymczasem IS w Warszawie uznała w interpretacji z 23 listopada 2012 r. (nr IPPB1/415-1011/12-2/IF), że otrzymanie przez podatnika składników majątku z tytułu likwidacji SKA nie powoduje powstania przychodu. Jest to bowiem czynność neutralna podatkowo na gruncie ustawy o PIT.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

m.pogroszewska@rp.pl

Marek Szczepanik, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy

Przepisy dotyczące opodatkowania likwidacji spółek osobowych są jasne – środki pieniężne oraz składniki majątku przekazane wspólnikowi likwidowanej spółki są nieopodatkowane. Opodatkowaniu podlega dopiero późniejsza sprzedaż otrzymanych w ten sposób składników majątku. Nie ma żadnego przepisu, który wyłączałby spółki komandytowo-akcyjne z tych regulacji. Interpretacja przyjęta przez organy podatkowe jest zatem całkowicie sprzeczna z wykładnią literalną, której prymat na gruncie prawa podatkowego był wielokrotnie potwierdzany przez sądy administracyjne. Interpretacji tej nie można więc ocenić inaczej niż jako próby utrudnienia podatnikom stosowania korzystnych zasad opodatkowania SKA, podjętej w sytuacji, gdy nie udało się ich zmienić na drodze ustawowej.