Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmian w ustawach o podatkach dochodowych. Nie ukrywa, że chce ograniczyć podatkową optymalizację. Głównie w spółkach komandytowo-akcyjnych (dalej: ska). Teraz – po korzystnej interpretacji fiskusa i orzeczeniach sądowych – są doskonałym sposobem na podatkowe oszczędności.
Od przyszłego roku ma się to skończyć. Spółka komandytowo-akcyjna będzie podatnikiem CIT.
– Zmiany mają wejść 1 stycznia 2013 r., co oznacza, że w tym dniu wszystkie działające już spółki muszą zmienić zasady rozliczania – tłumaczy Gerard Dźwigała, radca prawny i doradca podatkowy w kancelarii Dźwigała, Ratajczak i Wspólnicy. – Zapłacą daninę od bieżących zysków z działalności gospodarczej, a dywidenda będzie opodatkowana ryczałtem w chwili wypłaty. To niekorzystne zmiany dla podatników i pojawia się pytanie, czy nie będą oni mieli za mało czasu na dostosowanie się do nich, bo np. proces przekształcenia ska w spółkę komandytową trwa przynajmniej trzy miesiące.
Dla działających już spółek istotne znaczenie mają przepisy przejściowe. Przewidują one m.in. możliwość rozliczania strat przez komplementariuszy oraz prawo do zastosowania zwolnienia dla dywidend przekazywanych spółkom powiązanym z zastrzeżeniem, że dotyczy to tylko wypłat z zysku wypracowanego po dniu wejścia zmian w życie.
– Nowelizacja nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów, które wystąpią w praktyce, np. gdy akcjonariuszem ska jest spółka mająca rok podatkowy inny niż kalendarzowy – mówi Łukasz Adamczyk, doradca podatkowy w kancelarii Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy. – Ponadto uznanie ska za podatnika CIT powinno być uzgodnione z Komisją Europejską i uwzględnione w dyrektywach unijnych. Inaczej nie będzie mogła korzystać w innych państwach UE z przywilejów podatkowych określonych w tych dyrektywach.
Czy jest jeszcze szansa na podatkową optymalizację?
– Tak, ska może jeszcze w tym roku przeprowadzić zyskowną transakcję – podpowiada Gerard Dźwigała. – Będzie rozliczana na obecnych zasadach, czyli z możliwością przesunięcia zapłaty podatku ciążącego na wspólnikach.
Warto też zwrócić uwagę na przepisy przejściowe, dające prawo do kontynuacji odpisów amortyzacyjnych od wprowadzonego do spółki majątku.
Ministerstwo ma też inne pomysły na ograniczenie optymalizacji. Między innymi chce skończyć z neutralnym podatkowo przekazywaniem dywidendy rzeczowej oraz uszczelnić przepisy o zaliczaniu do kosztów odsetek od pożyczek między powiązanymi spółkami.
etap legislacyjny uzgodnienia międzyresortowe