Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt nowelizacji ustawy o CIT i o PIT.

– Obecnie jest na etapie wewnętrznych uzgodnień – mówi Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy resortu. Fiskus opublikował jednak już główne założenia nowelizacji.

Zła wiadomość

Nie ucieszą one miłośników podatkowej optymalizacji. Zwłaszcza tych, którzy oszczędzają na obciążeniach, prowadząc działalność w spółkach komandytowo-akcyjnych. Jak pisaliśmy w „Rz" z 2 sierpnia, po korzystnej uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego i interpretacji ministra finansów gwałtownie ich przybywa.

– Powód jest prosty: wspólnicy spółek komandytowo-akcyjnych nie muszą płacić zaliczek od dochodu z bieżącej działalności – tłumaczy Maciej Grzymała, doradca podatkowy, partner w Enodo Advisors. – Mogą odroczyć moment rozliczenia z fiskusem aż do podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy albo w ogóle nie zapłacić podatku, np. jeśli akcjonariuszem spółki jest zamknięty fundusz inwestycyjny – wyjaśnia.

Podatkowe eldorado ma się jednak skończyć.

– Z przedstawionej przez MF propozycji wynika, że chce uznać spółkę komandytowo-akcyjną za podatnika CIT – mówi Paweł Toński, doradca podatkowy, partner w Accreo Taxand. – Wtedy będzie musiała płacić daninę od bieżących zysków. Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach, pojawia się bowiem pytanie, jak opodatkowane będą wypłaty z zysku albo w jaki sposób rozliczyć straty z poprzednich lat – wskazuje.

Lepiej się pospieszyć

Ekspert dodaje, że podatnicy, którzy planują przeprowadzenie zyskownej transakcji (np. sprzedaży nieruchomości) za pośrednictwem spółki komandytowo-akcyjnej, powinni dążyć do jej realizacji jeszcze przed zmianami, aby dochód podlegał obecnym, korzystnym zasadom opodatkowania.

Opinia:

Rafał Śmigórski, biegły rewident, partner w Grant Thornton Frąckowiak

Nie ma obecnie lepszego sposobu na legalną optymalizację w zakresie opodatkowania zysków z bieżącej działalności niż spółka komandytowo-akcyjna. Nic więc dziwnego, że fiskus chce to ukrócić. Uznanie s.k.a. za podatnika spowoduje, że popularne obecnie struktury, także wykorzystujące zamknięte fundusze inwestycyjne, zostaną pozbawione korzyści podatkowych. Trudno też liczyć na korzystne dla podatników przepisy przejściowe. W mojej ocenie wprowadzenie zasady ochrony praw nabytych dla już działających spółek jest w tej sytuacji nieuzasadnione. Dlatego zakładam, że zmiana zasad opodatkowania będzie dotyczyła wszelkich dochodów osiągniętych przez s.k.a. od dnia wejścia w życie nowych przepisów.