Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi rozstrzygnął problem rozliczenia sprzedaży ziemi w interpretacji nr IPTPB2/415-171/12-4/AK.

Sprawa dotyczyła podatnika, który po śmierci brata w 2010 r. otrzymał w spadku połowę gospodarstwa rolnego wraz z budynkami. Podstawą nabycia był akt poświadczenia dziedziczenia z września 2011 r. Dwa miesiące później sprzedał ziemię. Nabywcy oświadczyli w akcie notarialnym, że ziemia  wejdzie w skład ich gospodarstwa.

Wnioskodawca uznał, że w tej sytuacji będzie zwolniony z obowiązku zapłaty podatku, choć od nabycia nie upłynęło jeszcze pięć lat.  Dyrektor Izby zgodził się z tym stanowiskiem. Jak czytamy w interpretacji, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o PIT, odpłatne zbycie nieruchomości podlega opodatkowaniu, jeśli nastąpiło przed upływem pięciu lat od nabycia. W art. 21 ust. 1 pkt 28  przewidziano jednak zwolnienie dla przychodów uzyskanych ze sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa (w rozumieniu ustawy o podatku rolnym). Wyjątkiem są grunty, które w związku ze sprzedażą utraciły charakter rolny.

Dyrektor Izby uznał, że jeśli ziemia nadal będzie wykorzystywana na cele rolne, to przychód z jej  sprzedaży korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o PIT. Wnioskodawca nie musi płacić podatku dochodowego.

numer interpretacji: IPTPB2/415- -171/12-4/AK