Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wyjaśnił w interpretacji kwestię nieodpłatnego przekazania pojazdów.
Z pytaniem zwrócił się podatnik prowadzący działalność gospodarczą od 1994 r., który miał samochód wykupiony w maju 2010 r. po zakończeniu umowy leasingu za 463 zł netto plus 101 zł VAT. Mężczyzna w całości ujął w kosztach firmy cenę netto wykupu auta, które wpisano do ewidencji wyposażenia. Zamierza przekazać je do użytku żonie, która prowadzi działalność gospodarczą od 2009 r. i nie ma żadnego pojazdu.
Zapytał, czy w momencie przekazania samochodu wystąpi obowiązek zapłaty PIT. Uznał, że może wykreślić auto z ewidencji wyposażenia i przekazać żonie bez płacenia podatku dochodowego, ze względu na wspólność majątkową.
Dyrektor izby zgodził się z brakiem opodatkowania, ale podał inne argumenty. Przypomniał, że z ustawy o PIT wynika, iż przychodami z działalności gospodarczej są środki ze sprzedaży składników majątku zarówno wykorzystywanych w niej aktualnie, jak i tych, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane, jeśli między wycofaniem a sprzedażą nie upłynęło sześć lat.
Dyrektor uznał, że jeśli przekazanie auta żonie będzie miało charakter nieodpłatny, to czynność ta nie będzie rodziła skutków podatkowych w PIT. W razie nieodpłatnego przekazania nie wystąpi bowiem przychód. Wspólność majątkowa między małżonkami nie ma znaczenia.
numer interpretacji ITPB1/415- -154/12/PSZ