Protokół zmieniający umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą między Polską i Cyprem został ratyfikowany przez Cypr już 30 marca 2012 r., czyli osiem dni po jego podpisaniu przez przedstawicieli rządów obu krajów. Wszystko wskazuje na to, że także Polska zakończy ratyfikację w tym roku i w takiej sytuacji wprowadzane zmiany zaczęłyby obowiązywać już od 1 stycznia 2013 r.
Zasadnicze będą dwie wprowadzane protokołem zmiany – zasad opodatkowania wynagrodzeń dyrektorów spółek cypryjskich oraz zasad opodatkowania dywidend wypłacanych przez spółki cypryjskie.
Po wejściu w życie protokołu dochody z tytułu pełnienia funkcji dyrektorów w spółkach cypryjskich będą podlegały w Polsce opodatkowaniu według progresywnej stawki (18 i 32 proc.).
Jednocześnie z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Cyprem zostanie usunięta klauzula tax sparing, która umożliwiała obniżenie efektywnej stawki podatku od dywidend z Cypru do 9 proc. Oznacza to, że dywidendy otrzymywane od spółek cypryjskich przez osoby fizyczne będą podlegały opodatkowaniu według stawki 19 proc. (takiej samej jak dywidendy wypłacane przez polskie spółki).
W rezultacie tych zmian trudniejszy może stać się efektywny transfer środków ze spółek cypryjskich na rzecz osób fizycznych w Polsce.
Należy jednak pamiętać, że wprowadzane zmiany nie spowodują, iż struktury cypryjskie stracą wszystkie swoje zalety. W szczególności spółki cypryjskie mogą w dalszym ciągu służyć jako wehikuły inwestycyjne. Dla podatników zainteresowanych prowadzeniem inwestycji kapitałowych (np. poprzez nabywanie udziałów i akcji w polskich spółkach kapitałowych, w tym akcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych) struktura cypryjska wciąż będzie oferowała znaczne korzyści. Zwłaszcza że – wbrew wcześniejszym pogłoskom – protokół nie zmienia zasad opodatkowania sprzedaży przez spółkę cypryjską udziałów lub akcji w spółkach będących właścicielami nieruchomości w Polsce. Dochody z takich transakcji dalej nie będą opodatkowane w Polsce.
—oprac. mpa
Autor jest doradcą podatkowym w Zespole Optymalizacji Podatkowej Kancelarii Ożóg i Wspólnicy