Firma handlująca wyrobami węglowymi może przewozić je między swoimi składami na podstawie dowodu wewnętrznego

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 11 kwietnia 2012 r. (IPTPP3/443A-11/ 12-4/KK). Pytanie zadała firma handlująca węglem. Jest ona podatnikiem akcyzy i posiada status pośredniczącego podmiotu węglowego. Firma posiada trzy składy wyrobów węglowych.

Zdarza się, że są one przemieszczane między nimi. Firma dokumentuje to dokumentami rozchodu wewnętrznego i kwitami kontrolnymi (na tej podstawie kierowca miał prawo przewozić należące do niej towary). Chciała się jednak upewnić, czy jest to postępowanie prawidłowe. Obawiała się bowiem, że organy podatkowe będą wymagały dokumentów dostawy.

Izba potwierdziła jednak, że dotychczasowy sposób dokumentacji przemieszczeń węgla i koksu jest prawidłowy. Powołała się m.in. na § 2 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia ministra finansów z 30 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na przeznaczenie, warunków i sposobu ich zwrotu oraz środków skażających alkohol etylowy (DzU nr 160, poz. 1075 ze zm.).

Zgodnie z tym przepisem dokument dostawy jest wystawiany przez pośredniczący podmiot węglowy w przypadku:

- przemieszczania sprzedanych przez niego wyrobów węglowych do pośredniczącego podmiotu węglowego lub podmiotu korzystającego ze zwolnienia, o którym mowa w art. 31a ust. 2 ustawy (m.in. w procesie produkcji energii elektrycznej oraz wyrobów energetycznych, przez gospodarstwa domowe),

- importu lub eksportu przez niego wyrobów węglowych,

- nabycia wewnątrzwspólnotowego lub dostawy wewnątrzwspólnotowej przez niego wyrobów węglowych,

- zwrotu do niego wyrobów węglowych przez pośredniczący podmiot węglowy albo podmiot korzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 31a ust. 2 ustawy.

Dowody dostawy nie są więc wystawiane w celu udokumentowania przemieszczenia wyrobów węglowych między oddziałami przedsiębiorstwa. Izba wyjaśnia, że w takiej sytuacji należy stosować dowody wewnętrzne, o których mowa w ustawie o rachunkowości.

Z interpretacji wynika, że za taką wykładnią przemawia także § 2 ust. 6a rozporządzenia ministra finansów z 30 sierpnia 2010 r., który wskazuje, dla kogo przeznaczone są dokumenty dostawy (co do zasady wystawiane są one w czterech egzemplarzach).