Koniec marca przypada w tym roku w sobotę, termin na złożenie zeznania przesuwa się więc na 2 kwietnia. Oczywiście dotyczy to tylko tych spółek, w których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym. Osoby prawne mogą bowiem przyjąć inny okres rozliczeniowy (wtedy składają zeznanie do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego).

Podstawowa deklaracja to nie wszystko, jest do niej sporo załączników. Przykładowo, spółka, która chce skorzystać z odliczenia darowizny, powinna złożyć CIT-8/O i CIT/D.

Różnice w wynikach

Podatek płacimy od dochodu. Aby go wyliczyć, musimy podsumować przychody i odjąć od nich koszty. Rezultat może być jednak inny niż wynik finansowy z ksiąg rachunkowych. Podatki rządzą się bowiem własnymi prawami.

O tym, jak wyliczyć wynik bilansowy, decyduje ustawa o rachunkowości. Do celów podatkowych trzeba go jednak skorygować o niektóre przychody i koszty.

Przykładowo, niektóre wydatki mogą być rozliczane w księgach w czasie, a w podatkach jednorazowo. Także amortyzacja bilansowa może nie pokrywać się z odpisami podatkowymi.

Przychód bez zapłaty

Warto też pamiętać, że przychód z działalności gospodarczej trzeba opodatkować nawet wówczas, gdy nie otrzymamy zapłaty od kontrahenta. Z przepisów wynika, że wykazujemy go w dniu wydania rzeczy lub wykonania usługi. Nie może to być jednak później niż w momencie wystawienia faktury albo uregulowania należności. W wypadku tzw. usług ciągłych przychód trzeba wykazać w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, który określa umowa lub faktura. Musi to jednak nastąpić przynajmniej raz w roku. W pozostałych sytuacjach datą powstania przychodu będzie dzień otrzymania zapłaty.

Zobacz Vademecum Czas na CIT-8

Przychód zmniejszają koszty. Ustawodawca podzielił je na bezpośrednie i pośrednie. Pierwsze rozliczamy w roku, w którym osiągnęliśmy odpowiadające im przychody. W tym roku można również potrącić koszty poniesione po jego zakończeniu do dnia:

- sporządzenia sprawozdania finansowego, nie później jednak niż do upływu terminu złożenia zeznania, albo

- złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu na wykonanie tej czynności (dotyczy to podatników, którzy nie muszą sporządzać sprawozdania finansowego).

Jeśli koszt ponieśliśmy później, potrącamy go w następnym roku.

Koszty pośrednie rozliczamy w roku ich poniesienia. Momentem poniesienia kosztu jest dzień, na który ujęto go w księgach rachunkowych na podstawie faktury (rachunku) albo innego dowodu. Nie dotyczy to rezerw ani biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Jeśli koszty pośrednie dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, musimy je rozliczyć proporcjonalnie. Chyba że potrafimy określić, w jakiej części dotyczą danego roku (więcej o rozliczeniu w zeznaniu CIT-8 pisaliśmy w „Rz" z 28 lutego).

masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.wojtasik@rp.pl

Dariusz Gałązka, biegły rewident, partner w kancelarii Grant Thornton

Spółki, które mają rok podatkowy tożsamy z kalendarzowym, do końca marca powinny sporządzić sprawozdanie finansowe. Nie musi się to wiązać z zamknięciem ksiąg rachunkowych. Jeżeli nie zostały zamknięte, można w nich nadal dokonywać zapisów (gdy wystąpią zdarzenia, które powinny być ujęte w poprzednim roku). Często takie korekty robi się w związku z badaniem sprawozdania. Oczywiście, jeśli zmiany wpływają na wynik podatkowy, konieczna jest też korekta zeznania CIT-8. Ostateczne zamknięcie ksiąg musi natomiast nastąpić w ciągu 15 dni od zatwierdzenia sprawozdania (najpóźniej do 15 lipca). Ponadto w terminie dziesięciu dni od daty zatwierdzenia sprawozdania należy je złożyć w urzędzie skarbowym.

Zobacz poprzednie VADEMECUM Podatki i Księgi:

Ulga na złe długi

Warto poszukać oszczędności

Firma w internecie

Czas na CIT-8