Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki medycznej, która domagała się przywrócenia prawa do odliczenia (sygnatura akt: I FSK 705/11).
Sąd uznał, że po sprzedaży urządzenia, od którego nie odliczono VAT, bo służyło do czynności zwolnionych, podatnik nie ma prawa do skorygowania podatku naliczonego.
Kanwą sprawy była interpretacja podatkowa. We wniosku spółka wyjaśniła, że świadczy usługi medyczne w zakresie radiologii, w szczególności diagnostyki obrazowej. W 2008 r. kupiła dwa urządzenia medyczne. Transakcje zostały udokumentowane fakturami VAT i opodatkowane 7-proc. stawką. Ponieważ sprzęt miał być wykorzystywany wyłącznie do czynności zwolnionych (tj. ochrony zdrowia), nie skorzystała z prawa do odliczenia VAT wynikającego z faktur zakupowych. Początkowo spółka uwzględniła urządzenia w ewidencji środków trwałych i rozpoczęła dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Po dziewięciu miesiącach postanowiła jednak je odsprzedać firmie leasingowej, aby w przyszłości zrealizować transakcję leasingu zwrotnego. Zdaniem spółki w związku z planowaną sprzedażą nastąpiła zmiana ich przeznaczenia ze środków trwałych na towary handlowe. Dlatego sprzedaż towarów została opodatkowana. Podatniczka zapytała, czy w takiej sytuacji ma prawo do skorygowania podatku naliczonego w deklaracji podatkowej składanej za miesiąc, w którym wystąpiła zmiana przeznaczenia.
Gdy działalność nie jest opodatkowana, prawo do odliczenia nie przysługuje
Fiskus uznał, że nie. Podkreślił na wstępie, że spółka dokonywała sprzedaży towarów używanych (po okresie używania co najmniej pół roku), która jest zwolniona z VAT. W interpretacji odmówiono także prawa do korekty. Fiskus wyjaśnił, że ustawodawca wprowadził obowiązek korygowania kwoty podatku odliczonego w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia. A także gdy go nie miał, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi. Jego zdaniem w przypadku spółki nie nastąpiła zmiana przeznaczenia towaru.
Spółka nie pogodziła się z tym rozstrzygnięciem. W skardze do sądu administracyjnego tłumaczyła, że zwolnienie przy sprzedaży nie będzie miało zastosowania. Prawo do odliczenia VAT naliczonego zostało bowiem przywrócone w momencie, kiedy spółka przestała wykorzystywać urządzenia do czynności opodatkowanych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił jej skargę. Racji skarżącej nie przyznał również sąd kasacyjny.
– W spornej sprawie nie może być mowy o zmianie przeznaczenia towaru – wyjaśnił sędzia NSA Ryszard Pęk.
Sama sprzedaż nie jest bowiem zmianą przeznaczenia towaru. NSA zauważył, że jeżeli sprzęt medyczny służył do czynności zwolnionych, to spółka nie miała prawa do odliczenia. Prawo unijne przewiduje zwolnienie dla całości transakcji dotyczących opieki medycznej. Żeby nie doszło do podwójnego opodatkowania, państwa członkowskie mają obowiązek objęcia zwolnieniem również dostawy takich towarów. To oznacza, że towarów wykorzystywanych do czynności zwolnionych nie trzeba opodatkowywać przy późniejszej sprzedaży. W konsekwencji spółka nie miała też prawa do korekty. Wyrok jest prawomocny.