Według dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, żeby skorzystać ze zwolnienia szkoleń z VAT, konieczny jest status placówki oświatowej. Nie wystarczy charakter państwowej instytucji kultury, choćby jej faktycznym zadaniem była edukacja społeczeństwa.
Taką jednostką jest masowo odwiedzane muzeum (były hitlerowski obóz zagłady), które zwróciło się do izby z wnioskiem o interpretację prawa podatkowego. Organizuje ono szkolenia dla przewodników oprowadzających po nim gości. Za szkolenia kandydaci płacą sami.
Dyrektor katowickiej Izby Skarbowej uznał, że takie szkolenia podlegają VAT według stawki 23 proc. Nie można bowiem do nich zastosować zwolnienia przewidzianego dla usług świadczonych przez jednostki objęte systemem oświaty (art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT), gdyż muzeum nie ma wymaganej akredytacji oświatowej. Nie można również zastosować zwolnienia do kształcenia zawodowego przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT. Ich koszty pokrywają bowiem w całości uczestnicy, a nie państwo (w co najmniej 70 proc.), co jest warunkiem zastosowania takiego zwolnienia.
W interpretacji wskazano również na przepisy unijne dotyczące szkoleń zawodowych. Otóż według rozporządzenia Rady UE nr 1777/2005 podlegające zwolnieniu z VAT usługi szkolenia zawodowego obejmują jedynie „nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem tak samo jak nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych". Takie brzmienie uzasadniałoby zwolnienie dla zawodowych przewodników, ale izba nie poddała tych przepisów analizie.
numer interpretacji: IBPP4/443-1497/11/KG
Czytaj także w serwisie:
»
»