- W 2011 r. rozpocząłem działalność gospodarczą. Na założenie własnej firmy otrzymałem dotację ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (zwolnioną z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o PIT). Część pieniędzy przeznaczyłem na zakup towarów. Czy musiałem je ująć w remanencie sporządzanym na koniec 2011 r. (rozliczam się z fiskusem na podstawie księgi przychodów i rozchodów)?

Z ustawy o PIT wynika, że zakup tych towarów nie jest kosztem podatkowym. Oznacza to, że co prawda trzeba je objąć spisem, ale nie należy ich wyceniać. Wystarczy wskazać, że zostały sfinansowane dotacją.

Z art. 24a ust. 1 ustawy o PIT wynika, że osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą muszą prowadzić księgę przychodów i rozchodów w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości podatku za rok podatkowy.

Przychody i koszty, które nie mają wpływu na dochód, podstawę opodatkowania i wysokość należnego podatku (a więc w części objętej zwolnieniem przedmiotowym), nie podlegają zewidencjonowaniu w księdze. Nie ujmuje się w niej więc ani otrzymanej dotacji (zwolnienie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o PIT), ani sfinansowanych z niej wydatków (art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o PIT).

Obowiązek sporządzania remanentu przez prowadzących księgę przychodów i rozchodów wynika z art. 24 ust. 2 ustawy o PIT. Zgodnie z nim dochodem z działalności jest różnica między przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania, odpowiednio powiększona lub pomniejszona o różnice remanentowe towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków.

Sposób prowadzenia księgi reguluje rozporządzenie ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. (DzU nr 152, poz. 1457 ze zm.). Zgodnie z jego § 27 podatnicy są zobowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej spisem z natury, na 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.

§ 29 ust. 1 mówi, że podatnik musi wycenić materiały i towary handlowe objęte spisem z natury według cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia.

Na tej podstawie organy podatkowe uznają, że do rozliczenia podatku za dany rok w remanencie końcowym należy ciąć wyłącznie wartość towarów kupionych ze środków własnych. Nie bierze się natomiast pod uwagę wartości towarów sfinansowanych dotacją (ale należy ująć ich liczbę w spisie). Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 20 czerwca 2011 r. (ITPB1/415-401/11/WM).