Organy podatkowe często odwołują się przez analogię do twierdzeń zawartych w uchwałach Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie pakietów medycznych.

Można argumentować, że organizacja spotkania wigilijnego przez pracodawcę nie powinna być dla pracownika w niej uczestniczącego nieodpłatnym świadczeniem. U pracownika nie powinien zatem powstać przychód podatkowy, a więc płatnik nie pobiera zaliczek na PIT z tego tytułu.

Uczestnictwa w spotkaniu opłatkowym nie powinno się utożsamiać z otrzymaniem przez pracownika przysporzenia majątkowego. Przeważnie udział w takiej imprezie jest dla pracownika obowiązkowy lub przynajmniej „mile widziany”.

Motywem uczestniczenia pracownika w tego typu imprezie nie zawsze musi być chęć spędzenia czasu w towarzystwie innych pracowników, lecz obawa, że nieobecność może mieć wpływ na to, jak jest postrzegany przez współpracowników i przełożonych. Można też zastanowić się, czy w sytuacji gdyby pracodawca nie zorganizował takiego spotkania, pracownicy sami podjęliby się jego przygotowania.

Ponadto, z perspektywy pracodawcy, spotkania tego typu organizowane są w celu zmotywowania pracowników, ułatwienia im identyfikacji z pracodawcą oraz poprawy atmosfery pracy, co ma przełożenie na efektywność pracowników. Celem zupełnie drugorzędnym jest sprawienie pracownikowi przyjemności, którą można by utożsamiać z przysporzeniem na jego rzecz. Jest to szczególnie widoczne w przypadku spotkań, podczas których następuje także podsumowanie roku, a zatem omawiane są kwestie związane z sytuacją pracodawcy na rynku.

Nawet uznając, że organizacja spotkania wigilijnego jest dla pracownika nieodpłatnym świadczeniem, istnieje poważna wątpliwość co do możliwości określenia jego wartości przypadającej na konkretnego pracownika. Przychodem podatkowym dla pracownika może być bowiem wartość „otrzymanych” nieodpłatnych świadczeń.

Wskazuje to, że przychód powstaje tylko, gdy możliwe jest jednoznaczne określenie wartości nieodpłatnych świadczeń faktycznie przez pracownika otrzymanych. W przypadku  imprezy integracyjnej nie jest możliwe ustalenie przez pracodawcę wartości poszczególnych świadczeń otrzymanych przez pracownika (np. wartości skonsumowanych potraw lub wykorzystanych dodatkowych atrakcji).

Jeśli zatem niemożliwe jest jednoznaczne przypisanie pracownikowi faktycznie otrzymanego przysporzenia majątkowego, nie powinien on być obciążany podatkiem.

Niemniej, z uwagi na niekorzystne dla podatników stanowisko organów podatkowych oraz niedawny wyrok NSA z 2 grudnia 2011 (II FSK 1017/10) w sprawie tzw. imprez integracyjnych, pracodawca, który zdecydowałby się na nieopodatkowanie PIT spotkania wigilijnego dla pracowników, musi liczyć się ze sporem z fiskusem. Zdaniem organów podatkowych organizacja przez pracodawcę imprezy jest nieodpłatnym świadczeniem dla pracownika, który weźmie w niej udział.

Obliczając  przychód konkretnej osoby, wystarczy, zdaniem fiskusa, podzielić całościowy koszt poniesiony na organizację imprezy przez liczbę uczestniczących pracowników.