Co prawda minister finansów wynegocjował już zmianę umowy o unikaniu podwójnego opodatkowaniu z tym krajem, ale nie wiadomo, kiedy wejdzie ona w życie. Cypr nie ratyfikował jeszcze zmian, a proces ten może potrwać nawet kilka lat.

Najpierw podaruj akcje

Wciąż można więc skorzystać z uregulowań umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Cypru.

Jednym ze sposobów (a jest ich kilka) uniknięcia podatku z tytułu odpłatnego zbycia akcji lub udziałów jest przeniesienie w formie darowizny prawa ich własności na rzecz wcześniej utworzonej spółki cypryjskiej. Darowizna będzie neutralna podatkowo dla darczyńcy. Nie dojdzie bowiem tutaj do odpłatnego zbycia w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT.

Innymi słowy darczyńca nie otrzyma żadnych udziałów, akcji ani jakiegokolwiek innego przychodu (ekwiwalentu). Zgodnie z tym przepisem za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Warunkiem powstania przychodu jest więc odpłatność świadczenia.

Z kolei spółka cypryjska może zbyć akcje lub udziały nabyte w drodze darowizny. Nie będzie ona podlegała przepisom polskim, a jedynie cypryjskim. Jednakże zysk cypryjskich spółek pochodzący z obrotu papierami wartościowymi jest zwolniony od podatku.

Później przyjmij posadę

Ktoś może zapytać, po co robić darowiznę, skoro chodzi o to, aby uzyskać konkretną korzyść finansową w zamian za  zbyte akcje?

Otóż po wykonaniu opisanych czynności wystarczy, aby darczyńca skorzystał z dobrodziejstw umowy, która zapewnia dyrektorom zarządzającym zwolnienie z opodatkowania w Polsce. Zatem wystarczy zostać (co nie będzie trudne, jeśli jest się głównym akcjonariuszem lub udziałowcem) dyrektorem np. zarządzającym, aby nie płacić podatku.

Wynika to stąd, że do opodatkowania wynagrodzenia otrzymywanego od spółki cypryjskiej w zamian za wykonywanie obowiązków związanych z pełnieniem w tej spółce funkcji dyrektora zwykłego (ang. director), dyrektora alternatywnego (ang. alternate director), dyrektora zarządzającego (ang. managing director) lub dyrektora wykonawczego (ang. executive director) ma zastosowanie art. 16 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Cyprem.

Wobec tego, zgodnie z art. 24 umowy, wynagrodzenie takie jest w Polsce zwolnione od opodatkowania podatkiem dochodowym od  osób fizycznych i ma zastosowanie niezależnie od faktycznego opodatkowania go na Cyprze. Wynagrodzenie „cypryjskie” będzie brane pod uwagę jedynie przy ustaleniu stawki podatku w Polsce.

Korzystne dla liniowców

Art. 24 ust. 1 umowy stanowi, że „jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany na Cyprze, to Polska będzie (...) zwalniać taki dochód lub majątek od opodatkowania”.

Natomiast ust. 4 tego przepisu mówi: „jeżeli zgodnie z jakimkolwiek postanowieniem tej umowy dochód lub majątek będący własnością osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się państwie jest zwolniony z podatku w tym państwie, wówczas to państwo może jednak przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu lub majątku takiej osoby wziąć pod uwagę dochód lub majątek zwolniony z opodatkowania”.

W konsekwencji dochody uzyskane przez dyrektora (darczyńcę) na Cyprze z tytułu bycia dyrektorem (członkiem zarządu) w spółce cypryjskiej będą wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym w  Polsce. Podatnik będzie miał jednak obowiązek – na podstawie art. 27 ust. 8 ustawy o PIT – wykazania dochodów cypryjskich w zeznaniu rocznym w celu obliczenia efektywnej stopy procentowej mającej zastosowanie do przychodów uzyskanych w Polsce i opodatkowanych tutaj na zasadach ogólnych, to znaczy według stawek progresywnych.

Osoby opodatkowane według zasad ogólnych od dochodów uzyskanych w Polsce mogą wówczas zapłacić wyższy podatek, niż w sytuacji gdyby nie osiągały przychodów z Cypru. Nie dotyczy to jednak osób osiągających przychody opodatkowane według 19-proc. stawki liniowej. Wobec tego opisane rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla osób będących na tzw. liniówce.

Optymalizacja nie jest zabroniona

Reasumując, Cypr może opodatkować pensje dyrektorów, ale z tego prawa zrezygnował. W efekcie nie są one obciążone podatkiem dochodowym. Z kolei kwota otrzymana przez dyrektora (darczyńcę) może odpowiadać wysokości dochodu uzyskanego przez spółkę cypryjską z tytułu zbycia akcji lub udziałów darowanych przez podatnika, który pełnił obowiązki dyrektora w tej spółce.

Tym samym podatnik uzyska w postaci wynagrodzenia środki finansowe odpowiadające wartości darowanych akcji, ale z innego tytułu, co uniemożliwia fiskusowi zakwalifikowanie darowizny jako odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT.

Jednocześnie takie działania nie wiążą się z ryzykiem podatkowym. Jak bowiem wiadomo, „optymalizowanie obciążeń podatkowych”, jeżeli przepisy przewidują taką możliwość, jest jak najbardziej legalne i zgodne z prawem. Podatnicy nie powinni się zatem obawiać jakichkolwiek sankcji, jeśli skorzystają z opisanych rozwiązań.

Autor  jest radcą prawnym i doradcą podatkowym

Zobacz serwisy:

Firma

»

Firma za granicą

»

Cypr

Podatki i księgi

»

Za granicą

»

Raje podatkowe