- Polska spółka bierze udział w projekcie grupowym, mającym na celu przeniesienie magazynu spółki matki z Niemiec do Polski. Odpowiada za całość działań związanych z przeniesieniem magazynu. Zgodnie z wytycznymi grupy wszystkie koszty związane z  projektem będą miesięcznie refakturowane na spółkę matkę bez doliczania marży. Jakie będą tego skutki podatkowe?

– pyta czytelnik.

Przepisy podatkowe nie definiują wprost refakturowania. Zgodnie jednak z przyjętą praktyką, popartą stanowiskiem organów podatkowych i sądów, refakturowanie co do zasady jest fakturowaniem odsprzedaży usług bez doliczania marży. Do odsprzedaży usług dochodzi z kolei w sytuacji, gdy podatnik bierze udział w świadczeniu usług, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej.

Bezpośrednie czy pośrednie

Jeżeli zatem polska spółka będzie nabywać we własnym imieniu (lecz na rzecz spółki matki) różne usługi związane z projektem przeniesienia magazynu, wydatki przez nią poniesione co do zasady będą mogły być uznane za koszty uzyskania przychodów. Przepisy podatkowe nie wyłączają bowiem możliwości zaliczania do kosztów wydatków ponoszonych za inne podmioty (o ile nie są one wprost wyłączone z katalogu kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o CIT).

Jednocześnie koszty takie powinny być uznane za koszty pośrednie funkcjonowania spółki, podlegające potrąceniu w dacie poniesienia. Na takim stanowisku stanęła m.in. Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 2 czerwca 2011 (IBPBI/2/ 423-301/11/BG).

Zwrócone przez spółkę matkę na podstawie refaktur kwoty powinny być odpowiednio zaliczone do przychodów podlegających CIT. W przypadku refakturowania mamy bowiem do  czynienia z wykonaniem przez refakturującego usługi innej niż ta, której refakturowanie dotyczy.

Ponieważ refakturujący jest jedynie pośrednikiem pomiędzy faktycznie świadczącym usługi a rzeczywistym ich odbiorcą, przychód należny z  tytułu refakturowania usług powinien być wykazany w dacie wykonania usługi, którą jest data wystawienia refaktury. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 23 lutego 2009 (IPPB5/423-226/ 08-2/MB).

Ryzyko cen transferowych...

Warto zasygnalizować, że realizacja takiego projektu może rodzić pewne ryzyko w zakresie cen transferowych. Chodzi o ryzyko zakwestionowania przez organy podatkowe braku zysku spółki na realizowanym projekcie.

Refakturowanie usług pomiędzy spółkami w grupie kapitałowej jest transakcją między podmiotami powiązanymi. Przekroczenie określonych w ustawie o CIT wartościowych limitów takich transakcji wiązać się będzie z koniecznością sporządzenia dokumentacji podatkowej.

Wskazuje na to interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 7 sierpnia 2009 (IPPB5/423-247/09-2/MB):

„w sytuacji gdy dochodzi do refakturowania usługi przez udziałowca na  rzecz wnioskodawcy, należy wnioskować, że udziałowiec świadczy zakupioną wcześniej usługę na rzecz wnioskodawcy. Tym samym należy wywieść, że pomiędzy udziałowcem a wnioskodawcą dochodzi do zawarcia transakcji”.

...i braku umowy

Mając na uwadze, że przy rozliczaniu takich projektów w grę wchodzić mogą znaczne kwoty, warto zabezpieczyć się zawierając stosowną umowę. Jej brak może się bowiem wiązać z ryzykiem zakwestionowania przez organy podatkowe zaliczenia wydatków poniesionych w ramach projektu do kosztów uzyskania przychodów.

—Hanna Kozłowska doktor nauk ekonomicznych, biegły rewident  i doradca podatkowy w KDA Grupa Sarnowski i Wiśniewski w Poznaniu