Mogą liczyć nawet na 10 – 12 procent za każdy kolejny rok zwłoki.
Choć orzecznictwo sądów administracyjnych w kwestii przyznawania odsetek od nieterminowych zwrotów VAT jest ugruntowane, zagranicznym przedsiębiorcom nadal trudno jest uzyskać pozytywną decyzję fiskusa.
Przypomnijmy, że do końca 2009 r. nie było przepisów wprost przyznających nierezydentom odsetki od nieterminowych zwrotów VAT. W związku z tym opieszałość Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście (właściwego w tych sprawach) była tak duża, że rekordziści czekali na zwrot podatku nawet po kilka lat (tymczasem termin na zwrot wynosił sześć miesięcy).
Mimo że istnieje już wypracowana, ugruntowana linia orzecznicza sądów administracyjnych, potwierdzona m.in. wyrokami Naczelnego Sądu Administracyjnego (z 21 kwietnia 2009, I FSK 96/08, z 3 września 2009, I FSK 742/08, z 21 stycznia 2010, I FSK 1948/08) oraz wyrokami Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (z 21 czerwca 2010, III SA/Wa 338/ 10, z 15 września 2010, III SA Wa 798/10, oraz z 8 października 2010, III SA/Wa 1092/10), przyznającymi prawo do zwrotu tych należności, organy podatkowe nadal odmawiają wypłaty należnych wnioskodawcy odsetek.
Ta nieuzasadniona praktyka powoduje, że firmy zagraniczne, które otrzymały zwrot podatku z przekroczeniem sześciomiesięcznego terminu, zmuszone są dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej. W efekcie wnioskodawcy nadal muszą czekać minimum rok lub dwa lata od dnia złożenia wniosku o wypłatę należnych odsetek na sądowe rozstrzygnięcie sprawy.
Obecny stan prawny również powoduje wątpliwości interpretacyjne, ponieważ ustawodawca dostosowując polskie regulacje do unijnych, nie wdrożył w pełni przepisów dyrektywy 2008/9/ WE z 12 lutego 2008. Postanowienia dyrektywy przewidują wprost, że odsetki od nieterminowych zwrotów VAT przysługują wnioskodawcy w przypadku, gdy organ podatkowy wyda decyzję o zwrocie VAT w okresie dłuższym niż cztery miesiące, licząc od daty wpływu wniosku o zwrot.
Tymczasem rozporządzenie z 24 grudnia 2009 w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (DzU nr 224, poz. 1801 ze zm.) obowiązujące od 1 stycznia 2010 wprowadziło zasadę, że odsetki należą się w przypadku niezwrócenia kwoty VAT w terminie dziesięciu dni od wydania decyzji przyznającej zwrot. Taką samą regulację zawiera aktualnie obowiązujące rozporządzenie z 29 czerwca 2011 (DzU nr 136, poz. 797).
Wątpliwości interpretacyjne sprowadzają się do tego, że obecnie polski urząd skarbowy może twierdzić, że brak jest w przepisach podatkowych podstaw do przyznania odsetek z tytułu nieterminowego wydania decyzji w sprawie zwrotu VAT. Istnieje więc duże ryzyko, że w razie przekroczenia terminu na zwrot VAT określonego w rozporządzeniu odsetki nie będą w ogóle naliczane.
Poszkodowani wnioskodawcy mogą jednak dochodzić swych racji, powołując się bezpośrednio na przepisy dyrektywy 2008/9/WE.
—Jacek Puszczewicz konsultant podatkowy w Rödl & Partner
Zobacz serwis:
Dobra Firma » Podatki i księgi » VAT » Odliczenie i zwrot VAT » Zwrot VAT