Kontrolą przestrzegania warunków pracy zajmują się służby celne (Zollverwaltung, Finanzkontrolle Schwarzarbeit, FKS). Ponadto na podstawie ustawy o zwalczaniu pracy na czarno (Schwarzarbeitsbekämpfungsgesetz) można sprawdzić każdego, niezależnie czy istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa czy nie.

Grzywny, wpisy i zakazy

Uchybienia związane ze współdziałaniem przy kontrolach (np. nieudzielenie informacji lub nieprzedłożenie dokumentów) lub prowadzeniem zapisów rachunkowych są obciążone grzywną do 30 tys. euro.

Dodatkową sankcją za nieprzestrzeganie prawa pracy jest czasowe wyłączenie pracodawcy obciążonego grzywną  2500 euro od udziału w konkursach na zamówienia publiczne.

Karę powyżej 200 euro odnotowuje się w rejestrze działalności gospodarczej. Z kolei przy wynagrodzeniu sprzecznym z dobrymi obyczajami pracodawcy można zarzucić wyzysk płacowy (§ 291 StGB).

Do źródła

Z odpowiedzialnością cywilnoprawną musi też liczyć się przedsiębiorca, który zleca innemu biznesmenowi usługi w branżach: budowlanej, pielęgniarskiej, sprzątania przemysłowego, usług pralniczych w budynku klienta, zapewniania bezpieczeństwa, gospodarowania odpadami (w tym sprzątanie ulic, odśnieżanie).

Odpowiada on, jeżeli jego podwykonawca bądź podwykonawca jego podwykonawcy nie przestrzegają minimalnych warunków pracy. W praktyce przepis ten pozwala pracownikowi wyegzekwować zapłatę od głównej firmy.

Przykład

Oddelegowany do Niemiec nie otrzymał wynagrodzenia za pracę. Jeśli jego polski pracodawca jest zleceniobiorcą  podwykonawcą działającym na zlecenie niemieckiego zleceniobiorcy głównego, pracownik może domagać się zapłaty minimalnego wynagrodzenia od niemieckiego zleceniobiorcy głównego.

To minimalne wynagrodzenie oznacza sumę po potrąceniu podatków, składki na ubezpieczenie społeczne itd. (płaca netto).

Proces niewykluczony

Polski przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że jego pracownik bez względu na miejsce zawarcia angażu może pozwać go o wypłatę wynagrodzenia (ewentualnie też zapłatę składek) przed niemiecki sąd pracy.

Generalnie oddelegowani do Niemiec mogą domagać się respektowania warunków pracy wynikających z układów zbiorowych pracy przed tamtejszym sądem pracy od pracodawcy, który ma siedzibę poza RFN. Ale uprawnienie to jest terminowe. Ograniczone do okresu, na jaki pracownika wysłano na zachód.

Więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Firma

»

Firma za granicą

»

Niemcy

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Podatek dochodowy

»

Dochody pracownika i zleceniobiorcy

»

Dochody z pracy

»

Oddelegowanie do pracy za granicą

Prawo dla Ciebie

»

Polak za granicą

»

Praca za granicą

»

Niemcy

Zobacz poradnik » Praca w Niemczech po 1 maja 2011 r.: