Bony podarunkowe, podobnie jak towarowe, niewątpliwie w świetle przepisów obowiązującego prawa nie podlegają podatkowi od towarów i usług.
Sprzedaż tego rodzaju bonów potraktować trzeba jak sprzedaż bonów wartościowych/towarowych przez ich emitentów niebędących dostawcami świadczeń zamiennych, ergo wyłączyć z opodatkowania VAT. Dopiero przy zakupie towaru lub usługi dojdzie zatem do powstania obowiązku podatkowego, a bon pełnić będzie w tej transakcji tylko funkcję zapłaty.
Sam bon nie niesie ze sobą bowiem bezpośrednio żadnego świadczenia – a tylko to może być opodatkowane – lecz jest znakiem legitymacyjnym pozwalającym w przyszłości, ewentualnie, takie świadczenie uzyskać. Nie sposób bowiem nie zwrócić uwagi, iż bony mają termin ważności i nominał i w obu zakresach nie muszą zostać wykorzystane. Posiadacz nie musi ich wykorzystać, może je na przykład utracić albo też wykorzystać tylko w części. Możliwa jest również dopłata do bonu. Nie można również zakupu bonu potraktować jako dokonania przedpłaty ani wpłaty zaliczki.
Opisany charakter prawny bonów podarunkowych powoduje, iż niezależnie od tego, przez kogo są sprzedawane: czy bezpośrednio przez dostawcę wymiennych towarów lub usług, czy też przez innego emitenta, nie podlegają one opodatkowaniu VAT. W żaden zatem sposób nie można utożsamiać sprzedaży bonu z dostawą towaru ani ze świadczeniem usług, jakie zostaną w przyszłości dokonane. Sprzedaży kuponu podarunkowego na rzecz osoby fizycznej nie trzeba zatem dokumentować paragonem fiskalnym, ponieważ kasy rejestrujące służą wyłącznie do ewidencji obrotu podlegającego VAT.
Wątpliwości pojawiają się wśród nabywców bonów, ponieważ podatnicy generalnie są zdezorientowani ciągle zmieniającymi się interpretacjami oraz praktyką skarbową. Podkreślić jednak trzeba, iż na gruncie opodatkowania VAT kart podarunkowych nie wystąpił dotychczas spór z organami.
Autor jest doradcą podatkowym w Kancelarii Prawnej Witold Modzelewski
- not. olat
Zobacz więcej w serwisie:
»
»
»
Co i jak podlega opodatkowaniu
»