Tak uznała Izba Skarbowa w Łodzi w  interpretacji z 28 czerwca 2011 (IPTPB3/423-44/11-2/KJ).

Spółka akcyjna rozważa wniesienie aportem posiadanych przez nią praw do znaków towarowych i objęcie w zamian udziałów w spółce z o.o. powyżej ich wartości nominalnej. Nadwyżka wartości aportu ponad nominalną wartość obejmowanych udziałów zostanie przelana na kapitał zapasowy. Aport zostanie wniesiony według wartości rynkowej.

Spółka powzięła wątpliwość, czy z tytułu wniesienia aportem praw do znaków towarowych powinna rozpoznać przychód w postaci wartości nominalnej udziałów objętych w zamian za aport.

Jej zdaniem przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Izba uznała, że to prawidłowe stanowisko. Potwierdziła, że jeśli aport zostaje wniesiony do spółki kapitałowej w postaci składników majątku niestanowiących przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, to u udziałowca wnoszącego taki wkład powstanie przychód podatkowy w wysokości nominalnej wartości objętych w zamian za taki wkład udziałów.

Nie zmienia tego objęcie przez spółkę udziałów o wartości nominalnej niższej niż wartość aportu. Izba wskazała, że istotne jest, aby wartość rynkowa wniesionego aportu nie odbiegała bez uzasadnionych przyczyn od wartości rynkowej.

Marta  Siedlecka, konsultantka w Dziale PrawnopodatkowymPwC

Izba skarbowa zasadnie uznała stanowisko spółki za prawidłowe. Tym samym potwierdziła ukształtowaną linię interpretacyjną i orzeczniczą (wprawdzie wyroki sądów administracyjnych były wydawane na gruncie przepisów ustawy o PIT, niemniej mają tu zastosowanie z uwagi na tożsamość regulacji prawnych).

Wniesienie wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część i objęcie w zamian za ten wkład udziałów (akcji) w kapitale zakładowym spółki kapitałowej powoduje powstanie przychodu. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT będzie nim nominalna wartość udziałów (akcji) objęta w zmian za aport.

Ten przepis ma zastosowanie jedynie do spółek kapitałowych, więc wniesienie aportu do spółki osobowej nie prowadzi do powstania przychodu dla podatnika. Warto podkreślić, że do ustalenia wartości wskazanego przychodu stosuje się także art. 14 ust. 1 – 3 ustawy o CIT. Spółka we wniosku o interpretację słusznie wskazała na kluczowe znaczenie sformułowania „nominalna wartość udziałów (akcji)".

Zgodnie bowiem z zasadą racjonalnego ustawodawcy użycie zwrotu „nominalna wartość udziałów (akcji)" wyklucza zastosowanie w tym wypadku innej wartości, przykładowo rynkowej. Wartość nominalna udziałów (akcji) jest wielkością stałą i obiektywną, która bezpośrednio wynika z umowy lub statutu danej spółki.

Zmiana wysokości nominalnej udziałów (akcji) może nastąpić wyłącznie w trybie przewidzianym w przepisach kodeksu spółek handlowych. Zgodnie ze słusznym stanowiskiem izby skarbowej określenie przychodu w wysokości innej niż wartość nominalna objętych udziałów możliwe byłoby jedynie w przypadku, gdyby przedmiot aportu nie został wyceniony według wartości rynkowej.

Gdy aport będzie wyceniony według wartości rynkowej, a nadwyżka wynikająca z różnicy między jego wyceną a nominalną wartością wydanych udziałów przekazana zostanie na kapitał zapasowy, nie ma podstaw do oszacowania dodatkowego przychodu. Ustalenie przychodu dla podatnika w wysokości innej niż nominalna wartość objętych za aport udziałów prowadziłoby do podwójnego opodatkowania.

Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o CIT, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji) z dnia ich objęcia.

W rezultacie podatnik od tego samego dochodu płaciłby podatek zarówno w momencie wniesienia aportu, jak i w momencie sprzedaży objętych w zamian udziałów (akcji).