Po licznych wcześniejszych orzeczeniach sądów administracyjnych organy podatkowe odstąpiły od swojego pierwotnego stanowiska. Zgodnie z nim premia pieniężna miałaby stanowić wynagrodzenie za wykonaną usługę i podlegać opodatkowaniu VAT. Nie rozwiązało to jednak ostatecznie kwestii premii pieniężnych, gdyż organy podatkowe w interpretacjach indywidualnych stanowczo twierdziły, iż premie to rabat dokumentowany fakturami korygującymi.
Organy w dalszym ciągu dążyły zatem do rozwiązania, w którym premie pieniężne nie są wyłączone z systemu VAT, a tym samym nie mogą być dokumentowane notami. Wydaje się jednak, że Naczelny Sąd Administracyjny również w tym wypadku nie zaakceptował „nowego" stanowiska fiskusa.
W wyroku z 24 marca 2011 r. (sygn. I FSK 432/10) NSA stwierdził, że nie można utożsamiać czynności przyznania premii pieniężnej z udzieleniem rabatu, mając na uwadze wyłącznie ten sam efekt ekonomiczny. Inna jest bowiem istota premii pieniężnej, a inna rabatu. Ponadto sąd podkreślił, iż o tym, czy wynagrodzenie motywacyjne dla kontrahenta z tytułu wielkości sprzedaży przyjmie formę premii pieniężnej czy rabatu, decyduje wybrana przez przedsiębiorcę strategia gospodarcza. W takiej sytuacji organ podatkowy nie ma możliwości zakwalifikowania udzielonej przez podatnika premii pieniężnej jako rabatu obniżającego jego obrót.
NSA nie zaprzeczył temu, iż premia pieniężna mogłaby stanowić rabat, ale dopuścił, w zależności od uznania przez strony transakcji, dokumentowanie wypłacanych premii za pomocą not uznaniowych/obciążeniowych. NSA, dokonując rozstrzygnięcia, podkreślił bowiem, iż dla ostatecznej oceny podatkowej istotne są intencje podatnika, wbrew którym organ podatkowy nie może dokonywać własnej oceny.
Inny wyrok dotyczący tej tematyki wskazuje natomiast, że jeżeli takie wynagrodzenie jest wyrazem woli udzielenia rabatu przez dostawcę, to jedynym dokumentem uprawniającym do obniżenia obrotu jest faktura korygująca. Do takiego wniosku doszedł NSA w wyroku z 18 maja 2011 r. (sygn. I FSK 783/10).
—oprac. maj
Autor jest doradcą podatkowym, partnerem w kancelarii TLA
Czytaj też artykuły:
Zobacz więcej w serwisie:
»
»
»
Co i jak podlega opodatkowaniu
»
»
»
»
Podstawa opodatkowania i podatek należny
»