Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie.

Z pytaniem zwróciła się spółka, która w połowie 2010 r. zatrudniła obcokrajowca na podstawie kontraktu menedżerskiego na stanowisku wiceprezesa zarządu. Ma on miejsce zamieszkania w RPA, ale nie udokumentował tego certyfikatem rezydencji.

Spółka pobierała na początku podatek w formie 20-proc. ryczałtu od przychodu. Po upływie 183 dni zamierza pobierać go na zasadach ogólnych, tak jak od osób mających miejsce zamieszkania w Polsce, czyli według stawek 18 i 32 proc.

Dyrektor izby zwrócił uwagę, że osobą mającą miejsce zamieszkania w Polsce jest ten, kto posiada tu centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Zgodnie z umową zawartą między Polską a RPA w sprawie unikania podwójnego opodatkowania osiągane w Polsce wynagrodzenie dyrektorów mających miejsce zamieszkania w RPA może być opodatkowane w naszym kraju. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT płaci się wówczas 20 proc. daniny od przychodu.

Tylko gdy podatnik przedstawi certyfikat rezydencji potwierdzający jego miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym kraju, płatnik może zastosować stawkę podatku wynikającą z umowy międzynarodowej lub – zgodnie z taką umową – nie pobierać w ogóle podatku.

Jeśli wiceprezes przebywa w Polsce ponad 183 dni w roku podatkowym, to spółka pobiera podatek na zasadach ogólnych. Jak czytamy w interpretacji, zasadę tę stosuje się wstecz. Spółka powinna rozliczać wynagrodzenie wiceprezesa według stawki 20 proc. do momentu przekroczenia 183 dni w roku podatkowym. Potem jego wynagrodzenie należy opodatkować na zasadach ogólnych.

Zaliczki i kwoty zryczałtowanego podatku spółka powinna przekazywać na rachunek urzędu skarbowego właściwego według jej siedziby lub miejsca prowadzenia działalności.

Zobacz więcej w serwisach:

» Podatki i księgi » Podatek od dochodów cudzoziemca » Certyfikat rezydencji

» Podatki i księgi » Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

» Podatki i księgi » Podatek dochodowy » Menedżer w firmie

» Podatki i księgi » Podatek dochodowy » PIT i CIT » Obowiązki płatnika