Rada Ministrów ma już gotowy projekt rozporządzenia w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe, np. niezłożenie zeznania rocznego w terminie czy nieodprowadzenie podatku. Zmian jest kilka, ale jedna najistotniejsza – sprawca wykroczenia skarbowego ukarany mandatem od razu będzie mógł zapłacić karę.

Kartą płatniczą będzie szybciej i pewniej – uważają autorzy.

To poprawi efektywność ściągalności mandatu – przewiduje Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich. Twierdzi też, że nie sposób uniknąć takich zmian, bo popularność stosowania karty płatniczej jest co roku większa. – To wręcz wymóg nowych czasów – dodaje i uspokaja, że kiedy pojawią się alternatywne sposoby uiszczania mandatów, nie będzie mowy o żadnym zagrożeniu.

Zdaniem autorów zmianę dyktują nowelizacja kodeksu karnego skarbowego oraz potrzeby praktyki postępowania mandatowego. Proponowany sposób uiszczania grzywny dotyczy przede wszystkim urzędów celnych, gdyż ma dla nich szczególne znaczenie ze względu na możliwość płacenia grzywny przez cudzoziemców, którzy czasowo przebywają w Polsce.

Wprowadzenie tego przepisu umożliwi wyposażenie finansowych organów postępowania przygotowawczego w urządzenia do autoryzacji transakcji. W pierwszej kolejności urządzenia dostaną graniczne urzędy celne oraz mobilne grupy kontrolne Służby Celnej. I to na wszystkich rodzajach przejść granicznych, czyli lądowych, morskich i lotniczych, gdzie zdarza się, że sprawcy wykroczeń skarbowych nie dysponują gotówką w polskiej walucie. Ale nie tylko. Formę taką przewidziano także wobec osób stale przebywających na terenie Polski, na które grzywna może być dziś nakładana tylko w drodze mandatu kredytowanego.

Jeśli ukarany nie skorzysta z możliwości zapłaty mandatu kartą, będzie mógł skorzystać z nowych druków przelewu internetowego, ewentualnie czeka go wyprawa na pocztę. Funkcjonariusz musi też poinformować go o innych możliwościach opłacenia mandatu lub wręcz prawie do odmowy jego przyjęcia.

Kiedy jednak zainteresowany zdecyduje się na skorzystanie z karty, funkcjonariusz musi go poinformować o wysokości opłat i prowizji pobieranych przez dokonujących autoryzacji transakcji i rozliczeń finansowych. Ich wysokość będzie zależeć od umowy, jaką zawrze Ministerstwo Finansów z operatorem terminali.

etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Czytaj też:

 

Zobacz:

» Podatki i księgi » W urzędzie skarbowym » Kontrola podatkowa i skarbowa » Przestępstwa i wykroczenia skarbowe

» Prawo dla Ciebie » Podatki » Podatek dochodowy » Roczne rozliczenie podatkowe

» Podatki i księgi » W urzędzie skarbowym » Postępowanie podatkowe