Ustawa o CIT zakazuje rozliczania strat spółek przejmowanych.

Zgodnie bowiem z jej art. 7 ust. 3 pkt 4 przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych – w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową.

Jeśli więc spółka przejmowana ma nierozliczoną stratę z lat ubiegłych, a w roku, w którym dochodzi do przejęcia, wykazuje dochód, zamknięcie ksiąg rachunkowych na dzień połączenia może być korzystne, pozwoli bowiem pomniejszyć ten dochód o poniesioną wcześniej stratę w zeznaniu rocznym spółki przejmowanej.

Potwierdził to WSA w Poznaniu w prawomocnym wyroku z 16 stycznia 2009 (SA/Po 1405/08), odnosząc się do połączenia metodą łączenia udziałów: „ust. 3 art. 12 (ustawy o rachunkowości – przyp aut.) nie wprowadza normy zakazującej zamknięcie ksiąg spółki przejmowanej, daje jedynie możliwość, prawo do niezamykania ksiąg i rozliczenie podatku łącznie ze spółką przejmującą.

Gdyby spółka zamknęła księgi na dzień przejęcia i dokonała rozliczenia podatkowego, miałaby prawo odliczenia od osiągniętego dochodu poniesionej w roku poprzednim straty”.

Inaczej jest, jeśli spółka przejmowana wykazuje bieżącą stratę. Wówczas zamknięcie ksiąg rachunkowych na dzień połączenia spowoduje jej wygenerowanie w zeznaniu rocznym i będzie tu mieć zastosowanie zakaz z art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT.

Gdy księgi nie zostaną zamknięte (na co pozwala metoda łączenia udziałów), zarówno przychody, jak i przeważające nad nimi koszty spółki przejętej zostaną dopisane do przychodów i kosztów spółki przejmującej, a tym samym faktyczna „strata” spółki przejmowanej wpłynie na wynik podatkowy spółki przejętej.

Czytaj też:

Zobacz więcej:

» Podatki i księgi » Podatek dochodowy » PIT i CIT » Strata w firmie

» Podatki i księgi » Podatek dochodowy » PIT i CIT » Spółki » Przekształcenia, podziały i łączenia » Łączenia

» Podatki i księgi » Księgowość » Księgi i sprawozdania » Księgowania » Przekształcenia, podziały, łączenia spółek » Łączenia