Aktualizacja: 27.02.2019 05:40 Publikacja: 27.02.2019 05:40
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Wydłużony termin na przekazanie pierwszej informacji o schematach podatkowych nieuchronnie dobiega końca. Podatnicy, pierwszy raz zaraportują schemat podatkowy już 28 lutego 2019 r. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z treścią objaśnień Ministerstwa Finansów, zgłoszenia schematów z opóźnieniem, w okresie od 1 marca do 31 kwietnia 2019 r., będą traktowane jako przypadki mniejszej wagi.
Jak już wskazywaliśmy w poprzednich artykułach („Jak identyfikować schemat podatkowy", Rzeczpospolita z 6 lutego 2019 r., „Księgowy też może mieć obowiązek raportowania", Rzeczpospolita z 13 lutego 2019 r., „Czy doradca doniesie na klienta", Rzeczpospolita z 20 lutego 2019 r.), obowiązek złożenia informacji o schematach podatkowych (MDR-1) mają promotorzy, korzystający oraz wspomagający. Każdy z wymienionych podmiotów w innym terminie i okolicznościach będzie zobowiązany do wypełnienia formularza. Każdorazowo, jeżeli w danym uzgodnieniu będzie występował promotor, to on jako pierwszy zobowiązany jest do zgłoszenia schematu podatkowego. Pozostałe podmioty będą miały ten obowiązek, jeżeli promotor nie wypełni nałożonych na niego ustawowych wymogów, a tym samym nie przekaże on korzystającemu lub wspomagającemu numeru schematu podatkowego (NSP).
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Sukcesja rodzinna to ważny proces. Jak przeprowadzić sukcesję rodzinną sprawnie i bezpiecznie? Zapraszamy na bezpłatny webinar „Rzeczpospolitej”:
Skarbówka jest skuteczniejsza w wykrywaniu fałszywych faktur, ale ma jeszcze sporo do zrobienia w zwalczaniu fiskalnych oszustw.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić, że najważniejsze zmiany w prawie podatkowym wchodzą w życie 1 stycznia. Nie inaczej będzie teraz.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
• Obniżka składki zdrowotnej: zwrot w planach rządu • Sąd ostro o naciąganych postępowaniach podatkowych • Nadchodzą duże zmiany w e-fakturowaniu i platformach internetowych • Wakacje składkowe: czy pracownika na długim urlopie wliczać do limitu? • Czy kwalifikacyjny kurs zawodowy zwalnia ze składek ZUS? • Rząd idzie na ustępstwa w sprawie płacy minimalnej. Co nowego? • Ważne terminy na ten tydzień
Postępowanie podatkowe prowadzone tendencyjnie i nakierowane na ustalenie tylko okoliczności „korzystnych” dla fiskusa to jaskrawe pogwałcenie procedury, konstytucji i praw UE – uznał sąd administracyjny.
Zatrudnianie żołnierzy pełniących służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej i aktywnej rezerwy będzie od 12 listopada 2024 r. wiązało się dla pracodawcy z profitami w podatkach i lepszą sytuacją w przetargach.
Coraz popularniejszym zjawiskiem stają się tzw. flipy, tj. przenoszenie wybranych aktywów poza Polskę.
Rolnik niebędący podatnikiem VAT powinien wystawić na rzecz osób przebywających u niego na wypoczynku rachunki lub faktury za świadczone na ich rzecz usługi wynajmu pokoju, jeżeli zgłoszą takie żądanie w ciągu trzech miesięcy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas