Raportowanie schematów podatkowych - MDR: jakie formularze należy złożyć

Fiskus zadbał o to, żeby nie umknęły mu żadne informacje o schematach podatkowych. Do złożenia różnych formularzy, w zależności od okoliczności, są zobowiązani zarówno doradcy, jak i same firmy czy nawet ich księgowi.

Publikacja: 27.02.2019 05:40

Raportowanie schematów podatkowych - MDR: jakie formularze należy złożyć

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Wydłużony termin na przekazanie pierwszej informacji o schematach podatkowych nieuchronnie dobiega końca. Podatnicy, pierwszy raz zaraportują schemat podatkowy już 28 lutego 2019 r. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z treścią objaśnień Ministerstwa Finansów, zgłoszenia schematów z opóźnieniem, w okresie od 1 marca do 31 kwietnia 2019 r., będą traktowane jako przypadki mniejszej wagi.

Jak już wskazywaliśmy w poprzednich artykułach („Jak identyfikować schemat podatkowy", Rzeczpospolita z 6 lutego 2019 r., „Księgowy też może mieć obowiązek raportowania", Rzeczpospolita z 13 lutego 2019 r., „Czy doradca doniesie na klienta", Rzeczpospolita z 20 lutego 2019 r.), obowiązek złożenia informacji o schematach podatkowych (MDR-1) mają promotorzy, korzystający oraz wspomagający. Każdy z wymienionych podmiotów w innym terminie i okolicznościach będzie zobowiązany do wypełnienia formularza. Każdorazowo, jeżeli w danym uzgodnieniu będzie występował promotor, to on jako pierwszy zobowiązany jest do zgłoszenia schematu podatkowego. Pozostałe podmioty będą miały ten obowiązek, jeżeli promotor nie wypełni nałożonych na niego ustawowych wymogów, a tym samym nie przekaże on korzystającemu lub wspomagającemu numeru schematu podatkowego (NSP).

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Zmiany w raportowaniu schematów podatkowych. Chodzi o tajemnicę zawodową
Podatki
Darowane środki trwałe. Fiskus: przerwanie amortyzacji jest niekonstytucyjne
Podatki
Czy spółka powstała z jednoosobowej firmy na estońskim CIT korzysta z preferencji przy zatrudnianiu. Wyrok NSA
Podatki
Kto donosi do skarbówki, ma teraz ochronę jak sygnalista
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Podatki
Koniowóz jak samochód osobowy. Interpretacja fiskusa
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń