Pieniądze i prezenty sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (do 380 zł rocznie) są zwolnione z PIT, a talony wymienne nie. Korzystniej jest więc – od strony podatkowej – dać pracownikowi na święta gotówkę albo paczkę ze smakołykami niż bon do supermarketu.
Ich emitenci głowią się więc, czym zastąpić klasyczne talony, aby były bardziej zbliżone do zwolnionego z podatku świadczenia pieniężnego. I wydaje się, że skutecznie.
– Na rynku pojawiły się tzw. karty przedpłacone, pełniące funkcję elektronicznego pieniądza – mówi Adam Bartosiewicz, współautor komentarza do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=EF79765324476526C15E81DC39963B88?id=115893]ustawy o PIT[/link], wspólnik w kancelarii EOL. – Są one rozbudowywane o kolejne funkcje. Oprócz tego, że można nimi zapłacić, umożliwiają m.in. dokonanie wypłaty z bankomatu. Ta cecha przesądza o tym, że można je uznać za nieopodatkowane świadczenie pieniężne.
Zapytaliśmy o to Ministerstwo Finansów. Odpowiedziało ogólnie – że bliżej nieznana formuła kart przedpłaconych uniemożliwia jednoznaczne stwierdzenie, czy mieszczą się w zwolnieniu. Na pewno będą opodatkowane, jeśli są jedynie znakiem uprawniającym do wymiany na towary lub usługi. Takie są bowiem wyraźnie wyłączone ze zwolnienia w art. 21 ust. 1 pkt 67[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=EF79765324476526C15E81DC39963B88?id=115893] ustawy o PIT[/link].
O kartach przedpłaconych Ministerstwo Finansów pisało też w odpowiedzi na interpelację poselską nr 13 008. Czytamy tam, że taka karta z wprowadzoną na nią wartością pieniężną, mająca charakter pieniądza elektronicznego oraz będąca rodzajem karty płatniczej, stanowi świadczenie pieniężne.
[srodtytul]Musi być z funduszu [/srodtytul]
Przypomnijmy, że nieopodatkowane są świadczenia pieniężne i rzeczowe sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jeśli dofinansowanie z funduszu jest zgodne z jego regulaminem i mieści się w zakresie działalności socjalnej, pracodawca nie musi doliczać wartości świadczenia do wynagrodzenia ani potrącać od niego zaliczek na PIT. Ze zwolnienia wyłączone są jednak bony, talony i inne znaki uprawniające do wymiany na towary lub usługi.
– Nie ma racjonalnych powodów opodatkowania bonów, jeśli zwolnione z PIT są pieniądze – komentuje Adam Bartosiewicz. – Dla pracownika nie ma bowiem dużej różnicy, czy dostanie gotówkę, czy też talon, którym może zapłacić w sklepie. Taka konstrukcja przepisu powoduje, że firmy muszą dopasowywać do niego swoje produkty, czego przykładem są właśnie karty przedpłacone. A i tak nie ma stuprocentowej pewności, że fiskus je zaakceptuje.
[srodtytul]Wrzucić w koszty[/srodtytul]
Pracodawcy nie powinni mieć natomiast kłopotów z zaliczeniem wydatków na bony do kosztów. Taki prezent ma bowiem zmotywować zatrudnionego do lepszej pracy i poprawić relacje z przełożonym. Wydatki są więc związane z działalnością przedsiębiorstwa.
Musimy jednak pamiętać, że jeśli bony są kupione ze środków funduszu socjalnego, kosztem nie są same wydatki. Odliczyć można odpisy na fundusz – w momencie wpłaty na jego rachunek. Pamiętajmy też, że do kosztów nie można zaliczyć wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zfśs. Jak więc rozliczyć wydatki w sytuacji, gdy firma sfinansowała bony ze środków obrotowych? Może je odliczyć pod warunkiem, że nie jest to działalność socjalna.
[ramka][b]Opinia:
Krzysztof Biernacki, doradca podatkowy w kancelarii Roedl & Partner[/b]
Zwolnienie z podatku kart podarunkowych zależy od tego, jaki zakres praw przysługuje ich użytkownikom. Największe szanse mają tzw. karty otwarte, umożliwiające m.in. wypłatę w gotówce. Fiskus nie powinien wrzucać ich do jednego worka z bonami i talonami.
Pamiętajmy bowiem, że intencją ustawodawcy było zwolnienie z PIT świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wyłączenie dotyczy tylko znaków uprawniających do wymiany na towary i usługi. Nie można rozszerzać go na karty pełniące funkcję instrumentu płatniczego. [/ramka]
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora
[mail=p.wojtasik@rp.pl]p.wojtasik@rp.pl[/mail][/i]