[b]Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 15 września 2010 r. (IPPB2/415-598/10-4/AS).[/b]

Podatnik otrzymał w darowiźnie udziały w spółce prawa handlowego. Ponieważ ich wartość nominalna była niższa od rynkowej, w umowie darowizny podano kwotę wyższą, tj. wartość rynkową oszacowaną przez strony. Darowizna była zwolniona z podatku od spadków i darowizn.

Zamierzając odsprzedać posiadane udziały, podatnik zwrócił się do władz skarbowych z pytaniem o wysokość kosztów uzyskania przychodów przy obliczaniu dochodu z tej sprzedaży.

Izba stwierdziła, że otrzymując udziały w darowiźnie nie poniósł on wydatków na ich nabycie, które zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link] są kosztami uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia. A ponieważ można odliczyć tylko faktycznie poniesione wydatki, nie wchodzi w grę uznanie za koszt ani nominalnej, ani rynkowej wartości darowanych udziałów.

Rozliczenie dochodów ze sprzedaży udziałów – zgodnie z art. 30b ust. 6 ustawy o PIT – następuje na zasadzie samoopodatkowania, tj. podatnik ma obowiązek w zeznaniu podatkowym PIT-38 wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym m.in. z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną i obliczyć oraz zapłacić należny podatek dochodowy.

[i]Autorka jest doradcą podatkowym[/i]