Urzędy niechętnie jednak rezygnują z należności. Większe szanse są na to, że zaczekają na pieniądze.

– Uważają, że jeśli jest choćby cień szansy egzekucji z jakiegokolwiek majątku, to nie ma mowy o umorzeniu – mówi Leszek Porowski, doradca podatkowy, współwłaściciel biura rachunkowego na Śląsku. – Znamy sprawę podatnika, który jest w beznadziejnej sytuacji materialnej, ale fiskus nie chce mu umorzyć zaległości, gdyż jest on współwłaścicielem działki. Co z tego, że jest ona niezbywalna, bo została obciążona hipoteką.

–Urzędy są dużo bardziej wyrozumiałe, rozpatrując wniosek o rozłożenie na raty lub odroczenie terminu płatności. Nawet gdy podatnik spóźnia się z płatnościami, fiskus idzie mu na rękę i przedłuża terminy.

[srodtytul]Ulgi z ustawy[/srodtytul]

O ulgach w spłacie podatków mówią przepisy ordynacji podatkowej. Zgodnie z art. 67a fiskus może:

- odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę na raty,

- odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę,

- umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

Taką ulgę można przyznać w wypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.

[srodtytul]Pomoc publiczna[/srodtytul]

Zasada ta dotyczy wszystkich podatników. Z kolei art. 67b [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1D0104C1FF140D839536BD1EB4136508?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] konkretyzuje reguły przyznawania ulg przedsiębiorcom. Dzieli się je na trzy grupy: pierwsza – to te, które nie są traktowane jako forma pomocy publicznej; druga

– to przydzielane w trybie pomocy de minimis – w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa wspólnotowego o pomocy w ramach de minimis; trzecia – to ulgi, które są pomocą publiczną – dotyczą wsparcia na określone cele, wymienione w art. 67b § 1 pkt 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1D0104C1FF140D839536BD1EB4136508?id=176376]ordynacji podatkowej[/link]. Chodzi tu m.in. o pomoc na:

- naprawienie szkód wyrządzonych przez klęski żywiołowe lub inne nadzwyczajne zdarzenia,

- zapobieżenie lub likwidację poważnych zakłóceń w gospodarce o charakterze ponadsektorowym,

- szkolenia, zatrudnienie, restrukturyzację, ochronę środowiska.

Złożenie wniosku o ulgę nie wstrzymuje jednak egzekucji. Tak wynika z odpowiedzi ministra finansów na interpelację poselską nr 11 862.

[srodtytul]Uznaniowość urzędu[/srodtytul]

Decyzja o uldze jest uznaniowa. Urząd sprawdzi, czy są powody do jej przyznania. Dlatego bardzo ważne jest przedstawienie we wniosku solidnych argumentów. Trzeba wykazać, że zastosowanie ulgi jest uzasadnione ważnym interesem podatnika lub publicznym. Ważny interes podatnika to przykładowo trudna sytuacja materialna zagrażająca jego egzystencji. Interes publiczny zaś wystąpi np. wówczas, gdy odmowna decyzja urzędu doprowadzi do likwidacji firmy i zwolnienia pracowników.

Każdy przypadek jest jednak inny i trudno przewidzieć, czy urząd zaakceptuje wniosek. Na pewno trudno uzyskać całkowite zwolnienie z daniny.

Do wniosku o ulgę warto dołączyć dokumenty potwierdzające trudną sytuację życiową. Mogą to być m.in. zaświadczenie o dochodach z zakładu pracy, informacje o wydatkach (np. harmonogram spłat kredytu), dokumenty o złym stanie zdrowia (zaświadczenie od lekarza) lub zdarzeniu, które pogorszyło naszą sytuację finansową (np. protokół policyjny potwierdzający włamanie do mieszkania).

[ramka]

[b]Co musi być w piśmie[/b]

Oprócz wskazania przesłanek uzasadniających zastosowanie ulgi we wniosku do urzędu muszą się znaleźć:

- oznaczenie podatnika (imię i nazwisko lub nazwa firmy

wraz z adresem i numerem NIP),

- data sporządzenia pisma,

- oznaczenie organu podatkowego,

- wskazanie podstawy prawnej,

- treść żądania (czyli o co występujemy),

- podpis osoby wnoszącej pismo,

- opis załączników (jeżeli są dołączone).

Wniosek składamy do właściwego organu podatkowego (naczelnik urzędu skarbowego lub urzędu celnego, wójt, burmistrz, prezydent). [/ramka]

[b]Czytaj więcej:[/b]

[ramka] [b][link=http://www.rp.pl/temat/56704.html]rp.pl » Prawo dla Ciebie » Podatki » Podatek dochodowy » Roczne rozliczenie podatkowe » Ulgi i odliczenia [/link][/b][/ramka]

[ramka][b] [link=http://www.rp.pl/temat/55968.html] rp.pl » Dobra Firma » Podatki » Podatek dochodowy » PIT i CIT » Zwolnienia, ulgi i odliczenia[/link] [/b] [/ramka]

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora[mail=p.wojtasik@rp.pl]p.wojtasik@rp.pl[/mail]

[b][link=http://www.rp.pl/artykul/307546,538325.html]Posłuchaj komentarza Przemysława Wojtasika:[/link][/b]