Przekształcenie spółki z o.o. w komandytową - podatek od zatrzymanego zysku

Zanim podatnik zacznie korzystać z możliwości jednokrotnego opodatkowania dochodów, przy restrukturyzacji musi zapłacić podatek od niepodzielonych zysków w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz tych przekazanych na kapitały zapasowy czy rezerwowy.

Publikacja: 30.01.2019 05:40

Przekształcenie spółki z o.o. w komandytową - podatek od zatrzymanego zysku

Foto: 123RF

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej stało się od pewnego czasu bardzo popularne. Spółka ta daje bowiem wiele korzyści mimo, wydawać by się mogło, skomplikowanego sposobu jej funkcjonowania. Niewątpliwie na atrakcyjność tej formy prowadzenia działalności wpływa brak odpowiedzialności za zobowiązania spółki po stronie komandytariuszy, którzy zazwyczaj są osobami fizycznymi, co pozwala na ochronę ich majątku osobistego. Co więcej, nie mają oni, co do zasady, obowiązku zajmowania się sprawami spółki, a i tak korzyści przez nią wygenerowane przypadają im proporcjonalnie do zaangażowanego kapitału. Niezwykle istotną zaletą spółki komandytowej jest także jednokrotne opodatkowanie uzyskiwanych z niej zysków, do których można zastosować 19 proc. stawkę liniową. Spółka komandytowa stanowi także dobry sposób na zaangażowanie i wdrożenie przyszłych sukcesorów w arkana biznesu oraz zapewnienie płynnej kontynuacji w przyszłości.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów