[b]Mój mąż prowadził jednoosobową działalność gospodarczą (stację paliw). Niedawno zmarł. W działalności wykorzystywał składniki majątku objęte wspólnością majątkową. Wraz ze śmiercią męża działalność firmy ustała. Spadek po mężu nabyliśmy po połowie ja i syn. Zamierzamy przeprowadzić podział spadku, w wyniku czego ja stanę się wyłącznym właścicielem całego majątku. Chcę rozpocząć własną działalność gospodarczą (sprzedaż paliw). Czy będę mogła wybrać stawkę liniową?[/b]
[b]Tak. [/b]Czytelniczka będzie miała taką możliwość, jeśli nie będą zachodzić negatywne przesłanki określone w art. 9a ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=346580]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link], a podatniczka w stosownym terminie dokona wyboru tej formy opodatkowania.
Potwierdza to [b]interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 21 maja 2010 r. (IPPB1/415-164/10-2/AG).[/b]
Możliwość opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej 19-proc. stawką liniową jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden ze wspólników, wykonywał na rzecz tegoż pracodawcy w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym ten rok w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Taka sytuacja w przypadku czytelniczki nie ma miejsca. Jest zatem uprawniona do wyboru stawki liniowej.
Pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania podatnik składa naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Czytelniczka powinna pamiętać, że [b]przepisy nie przewidują możliwości kontynuowania działalności za zmarłego podatnika, który prowadził działalność jednoosobowo[/b]. A to oznacza, że [b]małżonka takiego podatnika, chcąc kontynuować i prowadzić dalej działalność w tym samym zakresie, musi dokonać zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej[/b].
[i]Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 52, poz. 307)[/link].[/i]