Organy podatkowe sprawdzają dopełnienie wymogów formalnych, w tym odpowiednie umocowanie osoby podpisującej dokument odwołania. W przypadku członków zarządu spółek odwołanie powinno być podpisane zgodnie z zasadami reprezentacji określonymi w dokumentach Krajowego Rejestru Sądowego i potwierdzonymi w odpowiednim odpisie.

Jeśli organ podatkowy stwierdzi brak odpowiedniej reprezentacji, może wezwać podatnika do uzupełnienia braków formalnych poprzez złożenie dodatkowych podpisów. Trzeba zrobić to w ciągu siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Niezachowanie tego terminu skutkuje pozostawieniem odwołania bez rozpatrzenia.

Jakie ma to skutki? Przede wszystkim w takim przypadku podatnik nie będzie już uprawniony, ze względów czysto formalnych, do dochodzenia swoich racji w dalszym postępowaniu podatkowym.

O odpowiednie pełnomocnictwo trzeba zadbać również wtedy, gdy odwołanie jest składane przez pełnomocnika podatnika. Musi być ono aktualne na dzień złożenia odwołania. Brak odpowiedniego umocowania powoduje, że odwołanie pozostawione jest bez rozpatrzenia.

Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub zgłoszone ustnie do protokołu sporządzonego przez pracownika organu podatkowego.

[i]Podstawa prawna:

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=16200CBF40AA6AAF22557250276C195F?id=176376]ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.[/link])[/i]