Pozwala na to art. 41a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie każdy jednak pracownik może taki wniosek złożyć. Zgodnie z przepisem zamiast najniższej stawki może być zastosowana wyższa stawka podatkowa wynikająca ze skali. Mamy dwie stawki: 18 i 32 proc.

Niższą, czyli 18 proc., stosuje się do kwoty 85 528 zł. Od miesiąca następującego po tym, w którym dochód pracownika przekroczy wspomnianą kwotę, stosuje się stawkę 32 proc. Wniosku nie złożą zatem ci pracownicy, u których dochody przekroczyły pierwszy próg podatkowy i płatnik pobiera im zaliczki według stawki 32 proc. Nie mogą złożyć wniosku, bo wyższej stawki podatku już nie da się zastosować.

Kiedy warto wniosek składać? Wtedy, gdy u pracodawcy oprócz wypłat ze stosunku pracy otrzymujemy należności z umów-zleceń i o dzieło. Wniosek warto złożyć też wtedy, gdy pracownik otrzymuje należności od dwóch pracodawców. Każdy z nich samodzielnie pilnuje poziomu dochodów, po przekroczeniu których pobiera wyższą zaliczkę. Może się okazać, że u żadnego z nich pracownik nie przekroczy w ciągu roku pierwszego progu podatkowego i dopiero w zeznaniu rocznym (gdzie dochody się sumuje) okaże się, że trzeba zapłacić wyższą zaliczkę.

Wniosek o potrącenie wyższej zaliczki na podatek pracownik może złożyć w każdym momencie w trakcie roku. Powinien przygotować go na piśmie. [b]Nie musi w nim wskazywać przyczyn, dla których chce skorzystać z przysługującego mu uprawnienia. [/b]We wniosku powinien jednak podać termin, od którego ma on obowiązywać.