Przychodem jest bowiem nominalna wartość udziałów, które otrzymujemy za aport. Tak wynika z odpowiedzi resortu przesłanej do redakcji „Rzeczpospolitej”.
Dodatkowy przychód w CIT to niespodziewany skutek nowelizacji ustawy o VAT. Po zmianie przepisów aporty firmowego majątku (oprócz transakcji wniesienia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części) są obciążone VAT.
Zapłatą za wkład są udziały. Tymczasem z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT oraz z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT wynika, że firma wnosząca środek trwały do spółki kapitałowej uzyskuje przychód w wysokości nominalnej wartości otrzymanych udziałów. Pisaliśmy o tym w „Rz” z 17 czerwca.
Jak podkreślali wypowiadający się w tekście doradcy podatkowi, jeśli spółka zapłaci udziałami za wartość brutto wkładu (razem z VAT), to firma wnosząca aport może uzyskać dodatkowy przychód. Będzie to wartość udziałów objętych za należny VAT.
Część ekspertów nie zgadza się jednak z taką wykładnią i wskazuje na art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT. Przepis ten mówi, że VAT należnego nie zaliczamy do przychodów. W przypadku aportów wnoszonych przez podatników PIT należałoby zaś uwzględnić art. 155 ustawy o VAT, z którego też wynika, że nie może być przychodem VAT należny.
Czy te wyłączenia będą miały zastosowanie w opisanej sytuacji? Nie – czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Finansów. Przepisy jednoznacznie określają, że przychodem jest wartość nominalna objętych udziałów bez względu na to, w jakiej wysokości (wartości) został wniesiony aport.
Dla celów ustalenia wysokości przychodu nie mają znaczenia także inne obciążenia będące konsekwencją przekazania wkładu niepieniężnego, np. podatek od towarów i usług. Tak więc nie będzie miał tu zastosowania przepis wyłączający z przychodów podatkowych należny VAT – to stanowisko resortu.
Jak wskazywaliśmy w tekście z 17 czerwca, [b]negatywnych konsekwencji w CIT pozwoli uniknąć wycena aportu w kwocie netto, objęcie udziałów w tej wysokości i przyjęcie VAT w gotówce. Ten wariant także jednak budzi wątpliwości[/b].