Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 18 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8792BE0B9CF8E62B95D501C5A9ECDEBD?id=80474]ustawy o PIT [/link]nie uważa się za koszty uzyskania przychodu odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.
Definicję niepodatkowych należności budżetowych zawiera art. 3 pkt 8 tej ustawy. Są to niebędące podatkami i opłatami należności, które stanowią dochód budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, wynikające ze stosunków publicznoprawnych. Kluczowe zatem znaczenie ma ustalenie, czy kwoty odsetek, które wpływają do NFZ, są naliczane na podstawie przepisów ordynacji podatkowej.
Narodowy Fundusz Zdrowia jest państwową jednostką organizacyjną posiadającą osobowość prawną. Nie należy do form organizacyjnych właściwych do reprezentowania Skarbu Państwa, jest bowiem autonomiczną osobą prawną, nabywającą prawa i zaciągającą zobowiązania we własnym imieniu. Wprawdzie w art. 114 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6A171B72B5302A6798CD61DA2879D6A5?id=282315]ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych [/link]wyraźnie podkreślono, że przychody NFZ mają charakter środków publicznych, niemniej, skoro NFZ jest osobą prawną, stosunki między nim a osobami fizycznymi reguluje kodeks cywilny. NFZ występując zatem o część refundacji wraz z odsetkami, działa zgodnie z przepisami k.c. Jeżeli czytelnik otrzymuje dokument od NFZ wskazujący, że należność w postaci zwrotu refundacji powinna być uiszczona wraz z należnymi odsetkami, to powinien być w nim przywołany jako podstawa prawna art. 481 k.c.
[b] Reasumując, ponieważ odsetki wpłacane do NFZ nie są obliczane i regulowane przepisami ordynacji podatkowej, to nie ma do nich zastosowania ograniczenie wynikające z art. 23 ust. 1 pkt 18 ustawy o PIT. Można je więc zaliczyć do kosztów podatkowych, o ile spełniony jest warunek wynikający z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT[/b], czyli o ile ich poniesienie ma związek z osiągnięciem, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów, jakim jest prowadzenie apteki.
Ponadto należy mieć na uwadze treść art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o PIT, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodu naliczonych a niezapłaconych odsetek od zobowiązań. Zatem za takie koszty można uznać tylko odsetki faktycznie uiszczone.
[i]Edyta Koślacz, współpracowniczka Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]