[b][i]Odpowiada Małgorzata Dymek, menedżer, doradca podatkowy w Grant Thornton Frąckowiak sp. z o.o.:[/i][/b]
Przepisy ustawy o CIT nie dają wprost odpowiedzi na to pytanie. Zgodnie z nimi wartością początkową licencji będzie cena nabycia, a za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania wartości niematerialnej i prawnej do używania. Jeżeli więc potraktujemy koszty indeksacji jako koszty związane z zakupem naliczone po dniu przekazania wartości niematerialnej i prawnej do używania, będą one bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Jeżeli jednak w wyniku indeksacji zmienia się cena nabycia, zaliczenie kosztów indeksacji do kosztów podatkowych może być kwestionowane.
Nie ma również prawnych podstaw do zwiększenia wartości początkowej licencji. Przepisy nie przewidują bowiem „ulepszenia” licencji, nie może się więc zmienić wartość początkowa w trakcie używania licencji. Również korekta pierwotnej wartości początkowej jest ryzykowna, z uwagi na to, że w dniu przekazania licencji do używania jej wartość do amortyzacji była ustalona w sposób właściwy. Podatnik nie ma więc prawa do naliczania odpisów amortyzacyjnych od wartości wyższej.