Wartość tych wydatków może stanowić koszt uzyskania przychodów, jeżeli są to wydatki o charakterze remontowym lub poprzez odpisy amortyzacyjne (gdy są to wydatki na ulepszenie).
[b] Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 19 lutego 2009 r. (IPPB1/415-1291/08-6/JB).[/b]
Podatniczka we wrześniu rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży i serwisie motocykli.
Aby mogła ją prowadzić, brat użyczył jej nieodpłatnie grunt wraz ze szkieletem szklarni, który musiała odpowiednio zaadoptować (obłożyła go płytami, teraz kładzie kostkę brukową). Zastanawiała się, czy poniesione przez nią koszty adaptacji może odliczyć sobie w podatku dochodowym.
Izba skarbowa przyznała jej taką możliwość. Przypomniała, że strony umowy użyczenia mogą określić zakres prac, które może wykonać biorący rzecz do używania w celu przystosowania do potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej oraz wskazać, kogo faktycznie obciążają koszty związane z wykonaniem tych prac. Przedsiębiorcy korzystający nieodpłatnie z cudzych rzeczy mogą rozliczać w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatki związane m.in. z przystosowaniem ich do potrzeb prowadzonej firmy.
[srodtytul]Inwestycje, czyli co[/srodtytul]
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje wprost, co należy rozumieć przez inwestycje w obcych środkach trwałych, ale definiuje pojęcie inwestycji. Zgodnie z art. 5a pkt 1 inwestycje to środki trwałe w budowie w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Te ostatnie to zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego.
Można zatem przyjąć, że inwestycje w obcych środkach trwałych to ogół działań (nakładów) podatnika odnoszących się do niestanowiącego jego własności środka trwałego, które zmierzają do jego ulepszenia, tzn. polegają na jego przebudowie, rozbudowie, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji albo polegają na stworzeniu składnika majątku mającego cechy środka trwałego.
[ramka][b]Przykład[/b]
Ponoszeniem nakładów w obcych środkach trwałych jest konieczność dostosowania używanych na podstawie umowy użyczenia, najmu czy dzierżawy lub innej umowy obcych budynków albo lokali do potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej użytkownika.[/ramka]
[srodtytul]Decyduje zakres robót[/srodtytul]
O tym, czy poniesione nakłady stanowią wydatki na remont bezpośrednio zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, czy też będą uznane za nakłady na ulepszenie obcego środka trwałego i będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne, decyduje zakres przeprowadzonych robót.
[b]Pamiętajmy jednak, że w razie poniesienia wydatków związanych z ustaleniem wartości początkowej inwestycji w obcych środkach trwałych – rozróżnienie dotyczące remontu bądź ulepszenia pozostaje bez znaczenia.[/b]
Izba skarbowa przypomniała, że zgodnie z art. 22g ust. 7 ustawy o PIT wartość początkową inwestycji w obcych środkach trwałych oraz budynków i budowli wybudowanych na obcym gruncie ustala się, stosując odpowiednio przepisy ust. 3 – 5 tej ustawy zawierające definicję ceny nabycia, kosztów wytworzenia.
W myśl art. 22g ust. 4 ustawy za koszt wytworzenia uważa się wartość w cenie nabycia zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się wartości pracy własnej podatnika, jego małżonka/ki i małoletnich dzieci, kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.
[srodtytul]Można amortyzować[/srodtytul]
Podejmując inwestycję w obcym środku trwałym, podatnik powinien dysponować zezwoleniem uzyskanym od właściciela ulepszanego środka trwałego. Wydatki inwestycyjne będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne, jeżeli nie zostaną podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie, np. przez właściciela środka trwałego.
Podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla przyjętych do używania inwestycji w obcych środkach trwałych, z tym że dla inwestycji w obcych budynkach (lokalach) lub budowlach okres amortyzacji nie może być krótszy niż dziesięć lat.
[ramka][b]Różne prace, różne efekty[/b]
[b]Ulepszeniem jest[/b] trwałe unowocześnienie środka trwałego, które podnosi jego wartość techniczną, jak i przystosowanie składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu niż pierwotne jego przeznaczenie lub nadanie temu składnikowi nowych cech użytkowych wyrażające się w poprawie standardu użytkowego lub technicznego albo obniżce kosztów eksploatacji.
[b]Istotą remontu jest[/b] przywrócenie pierwotnego stanu technicznego i użytkowego środka trwałego wraz z wymianą zużytych składników technicznych, niezmieniające jego charakteru i funkcji, a następujące w trakcie eksploatacji środka trwałego i wynikające z tej eksploatacji – będą to więc wszystkie zmiany trwale przywracające pierwotny poziom techniczny danego środka trwałego. [/ramka]