Wszystko załatwią w kraju, na dodatek składając wniosek przez Internet do wskazanego przez ministra finansów urzędu skarbowego.
Do uzgodnień międzyresortowych trafił właśnie najnowszy projekt zmian w ustawie o podatku od towarów i usług, który ma dostosować nasze przepisy do trzech dyrektyw unijnych.
Mowa tu o dyrektywach Rady: z 12 lutego 2008 r. dotyczącej miejsca świadczenia usług (2008/8/WE), z 12 lutego 2008 r. określającej szczegółowe zasady zwrotu podatku (2008/9/WE) oraz z 16 grudnia 2008 r. (2008/117/ WE). W tej ostatniej chodzi o zmianę przepisów w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.
Dostosowując polską ustawę do najnowszych zmian w ustawodawstwie wspólnotowym, [b]Ministerstwo Finansów zaproponowało skrócenie – z kwartału do miesiąca – okresu, za który podatnicy mają obowiązek składać informacje podsumowujące, oraz skrócenie – z 25. do 15. dnia miesiąca następującego po okresie sprawozdawczym, w którym powstał obowiązek podatkowy – terminu składania informacji podsumowujących[/b].
Wszystko po to, by usprawnić system wymiany informacji o transakcjach wewnątrzwspólnotowych pomiędzy państwami członkowskimi. Jak twierdzi MF, powinno się to przyczynić do zwalczania przypadków uchylania się od opodatkowania w zakresie VAT.
[b]Nadal jednak z możliwości składania informacji za okresy kwartalne[/b] (w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy) [b]będą mogli korzystać podatnicy, u których wartość wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów oraz dostaw w transakcjach uproszczonych, bez podatku od wartości dodanej (w Polsce – VAT), nie przekroczyła w danym kwartale ani w żadnym z czterech poprzednich kwartałów kwoty 50 tys. euro[/b] (po przeliczeniu zgodnie z przepisami dyrektywy – 250 tys. zł).
[b]Nowela wprowadzałaby też - jako ogólną zasadę - opodatkowanie usług w kraju usługobiorcy, a nie – jak to jest obecnie – kraju usługodawcy. [/b]
Ustawa ma również uregulować składanie – począwszy od 1 stycznia 2010 r. – wniosków o zwrot podatku zapłaconego w innym kraju Unii Europejskiej w urzędzie skarbowym państwa, na którego terytorium podatnik ma siedzibę. I – jak zakłada unijna dyrektywa – umożliwić przesyłanie wniosków drogą elektroniczną oraz uregulować sprawę odsetek, które będą wypłacane przedsiębiorcom, jeżeli organ podatkowy nie zwróci im podatku w przewidzianym terminie.
Niestety szczegóły zwrotu VAT nie zostaną zapisane w ustawie o VAT. Ministerstwo Finansów zamierza bowiem ustalić je w rozporządzeniu. Nowela zawiera jedynie delegację ustawową dla ministra finansów do wydania tego aktu. To w nim określi on również urząd skarbowy, który będzie przyjmował wnioski od polskich przedsiębiorców i wysyłał je – po dokonaniu wstępnej weryfikacji – do właściwego organu podatkowego w innym kraju Wspólnoty.
– Projekt nie jest kontrowersyjny, dlatego nie powinno być kłopotów z jego przyjęciem przez parlament – podkreśla Roman Namysłowski, doradca podatkowy w Ernst & Young. I dodaje: – Ważne, że projekt już ujrzał światło dzienne i przedsiębiorcy będą mieli czas na dostosowanie się do planowanych zmian.