[b]Tak[/b], odpowiedziała [b]Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 6 października 2008 r. (IBPB3/423-545/08/CzP)[/b], zakładając, że spółka z o.o. spełnia pozostałe warunki do jednorazowej amortyzacji. Izba zgodziła się z podatnikiem, że mamy tu do czynienia z przejęciem praw podatkowych przez spółkę – osobę prawną, która powstała w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej (na podstawie art. 93a ust. 1 pkt 2 ordynacji podatkowej, dalej op).
Odpowiedź jest o tyle zaskakująca, że zgodnie z art. 22h ust. 2 ustawy o PIT (i art. 16h ust. 2 ustawy o CIT) podatnicy wybierają jedną z metod określonych w art. 16i – 16k przed rozpoczęciem amortyzacji środka trwałego i wybraną metodę muszą stosować do pełnego zamortyzowania tego składnika majątku.
Katowicka izba nie uzasadniła szczegółowo swojego stanowiska. Możemy tylko domyślać się, że była podobnego zdania jak [b]Izba Skarbowa w Poznaniu, która w interpretacji z 8 września 2008 r. (ILPB1/415-395/08-6/AA i ILPB1/415-395/08-7/AA)[/b] powołała się na prawo do korekty wynikające z [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176376]ordynacji podatkowej[/link].
Zgodnie z art. 81 o.p., jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację, co następuje przez złożenie korygującej deklaracji. „Korekta deklaracji ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy poprzednim jej sporządzeniu, i może dotyczyć każdej jej pozycji” – stwierdził dyrektor poznańskiej izby.
W sytuacji, o którą pyta czytelnik, jedynym problemem może być to, że najprawdopodobniej nie ma jeszcze co korygować, bo nie zostało złożone zeznanie za 2008 r. Wówczas nie pozostanie nic innego, jak powołać się na art. 75 § 1 o.p., zgodnie z którym, jeżeli podatnik kwestionuje zasadność pobrania przez płatnika podatku albo wysokość pobranego podatku, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku.
Uprawnienie to ma również podatnik, który nie mając obowiązku składania deklaracji (jak ma to miejsce przy wpłacaniu zaliczek na podatek dochodowy), wpłacił podatek nienależny lub w wysokości większej od należnej (zgodnie z art. 75 § 2 pkt 1 ppkt c o.p.).
Oczywiście trzeba też skorygować zapisy w księgach podatkowych. Jeżeli spółka jawna prowadziła księgę przychodów i rozchodów, to korektę należy zrobić zgodnie z § 12 ust. 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=170518]rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów[/link]. Jeśli prowadziła już księgi rachunkowe, to odpisy koryguje się na podstawie art. 25 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=166037]ustawy o rachunkowości[/link].
Dodajmy, że podobnego zdania co do korekty odpisów jest jeden z naszych autorów – Zbigniew Domański. W jego przekonaniu zakaz zmiany metody nie oznacza, że nie można skorygować wcześniejszych odpisów ([link=http://www.rp.pl/artykul/211822.html]„Można skorygować amortyzację ciężarówki”[/link]).