[b]Trzeba jednak pamiętać, że nie może być ona wyższa od wartości rynkowej z dnia wniesienia. Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 29 lutego 2009 r. (IPPB1/415-1314/08-2/AM)[/b].

Podatnik pytał, w jaki sposób należy ustalić wartość początkową składników majątkowych, które będą wniesione przez nowego wspólnika w formie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej. Zastanawiał się też, czy powinny być one amortyzowane przez wszystkich wspólników proporcjonalnie do określonego w umowie spółki udziału w zysku? Jego zdaniem wartością początkową będzie wartość rynkowa składników majątku wskazana w umowie spółki komandytowej. Takiego samego zdania była izba skarbowa.

[srodtytul]Co amortyzujemy...[/srodtytul]

Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne).

Co podlega amortyzacji? Art. 22a ustawy o PIT mówi, że podlegają jej stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

> budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

> maszyny, urządzenia i środki transportu,

> inne przedmioty

– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok. Muszą być one jednak wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu.

[srodtytul]... i jak liczymy odpisy[/srodtytul]

Podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Jak jednak ustalić wartość początkową? Z pomocą przychodzą przepisy. Art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT mówi, że [b]za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.[/b]

[srodtytul]Jakie ceny bierzemy pod uwagę[/srodtytul]

Przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zastosowanie ma art. 19. Wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia (art. 19 ust. 3 ww. ustawy).

Jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie odpłatnego zbycia znacznie odbiega od wartości rynkowej nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej.

W razie nieudzielania odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej określi wartość z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych. Jeżeli wartość ustalona w ten sposób odbiega co najmniej o 33 proc. od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi zbywający.

[srodtytul]Rozliczamy proporcjonalnie[/srodtytul]

Ponieważ przychody i koszty wspólników powinny być rozliczane proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów, także odpisy amortyzacyjne – mając na uwadze ich ujęcie w kosztach uzyskania przychodów spółki komandytowej – stanowić będą koszt uzyskania przychodów u każdego ze wspólników w proporcji, jaka wynika z ich udziału w zyskach i stratach spółki komandytowej.

Wartością początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wniesionych do spółki komandytowej, powinna być wartość ustalona przez wspólników na dzień wniesienia wkładu, nie wyższa jednak od wartości rynkowej z dnia wniesienia.

Natomiast przy ustalaniu odpisów amortyzacyjnych dla poszczególnych wspólników zastosowanie będzie miała proporcja udziałów w zyskach spółki komandytowej posiadanych przez poszczególnych wspólników.

[ramka][b]Nie spółka, lecz wspólnicy[/b]

Spółka komandytowa nie posiada osobowości prawnej i nie jest ona podmiotem obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego. Podmiotami takimi są wspólnicy spółki komandytowej. W zależności od tego, czy wspólnicy są osobami fizycznymi czy prawnymi, podlegają oni opodatkowaniu odpowiednio podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub podatkiem dochodowym od osób prawnych. [/ramka]