Ustawa o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 grudnia 2008 r. jednoznacznie określa zasady opodatkowania transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zgodnie z jej art. 6 ust. 1 przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Ustawodawca wprowadził też do ustawy o VAT definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Jest ona zbieżna z definicją już obowiązującą na gruncie ustaw o podatkach dochodowych. Zgodnie z ustawą o VAT przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Obecnie nie ulega zatem wątpliwości, że transakcja zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa (w tym aport) nie jest opodatkowana VAT i zbywca nie jest zobowiązany do jej rozliczenia dla celów tego podatku.
Przypomnijmy, że zmiana przepisów miała na celu dostosowanie polskich regulacji do przepisów wspólnotowych oraz orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. [b]Przepisem, który określa zasady transferu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części na gruncie dyrektywy VAT (2006/112/WE), jest art. 19[/b]. Przepis ten powinien być interpretowany w świetle orzecznictwa ETS. Zgodnie z nim przez zbycie przedsiębiorstwa bądź jego części należy rozumieć transfer przedsiębiorstwa lub jego niezależnej (zorganizowanej) części zawierający majątkowe i niemajątkowe elementy, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej (sprawa Zita Modes C-497/01).
A zatem przez zmianę regulacji ustawy o VAT polskie przepisy są obecnie zbliżone do regulacji wspólnotowych, choć nie identyczne. Ewentualne rozbieżności interpretacyjne powinny być więc bezwzględnie rozstrzygane na korzyść podatników.
Analizując skutki aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, należy zauważyć, że fakt, iż aport nie podlega opodatkowaniu, nie powoduje dla wnoszącego go negatywnych konsekwencji związanych z rozliczeniem podatku naliczonego. Wnoszący wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będzie zobowiązany do dokonania korekty odliczonego podatku naliczonego. W przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części ewentualna korekta VAT z tytułu zakupów jest bowiem dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę jego zorganizowanej części.
[i]Autor jest partnerem w KPT Doradcy Podatkowi[/i]
[i]Podstawa prawna: [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU nr 54, poz. 535 ze zm.)[/link][/i]