Grzywna może sięgać 720 stawek dziennych. Tak wynika z art. 54 § 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=186065]kodeksu karnego skarbowego (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 111, poz. 765 ze zm.)[/link].

Gdy do urzędu nie trafia deklaracja, tłumaczenia podatników przed fiskusem mają marne szanse. Niewykonanie ciążących obowiązków jest bowiem srogo karane przez urząd skarbowy (to on w pierwszej kolejności, jako finansowy organ dochodzenia, prowadzi w tej sprawie postępowanie). W ostateczności sprawą może się zająć nawet prokurator, a o ukaraniu zadecyduje wówczas sąd.

[srodtytul]Obowiązki trzeba wypełniać[/srodtytul]

Obowiązek składania deklaracji podatkowych ciąży na podatnikach zarówno w podatkach płaconych do budżetu państwa, jak i w samorządowych. Deklaracja w praktyce zastępuje decyzję podatkową i fiskus nie musi podejmować żadnych działań w zakresie ustalania podatku. Sprawdza jedynie rzetelność i zgodność rachunkową złożonych rozliczeń. Sprawa się komplikuje, gdy fiskus deklaracji nie otrzyma. W praktyce wielu podatników sądzi, że brak deklaracji uchroni ich przed zapłatą podatku bądź znacznie opóźni jego opłacenie. W rzeczywistości spowoduje tylko niepotrzebne koszty związane z mandatem bądź wyrokiem sądowym.

Warto przypomnieć, że złożenie deklaracji po terminie sankcjonowane jest określoną karą. Mówi o tym art. 56 § 4 kodeksu karnego skarbowego. Karą jak za wykroczenie skarbowe jest zagrożony podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia.

[srodtytul]Kiedy odpowie gmina[/srodtytul]

Nie tylko podatnik odpowie za swoje zaniechania. Czasem również organ podatkowy może być ukarany (szczególne znaczenie ma to w przypadku samorządowych organów podatkowych, które w praktyce nie zawiadamiają urzędów skarbowych o popełnionych wykroczeniach i przestępstwach skarbowych w zakresie podatków lokalnych).

Instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa. Tak wynika z art. 304 § 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=75001]kodeksu postępowania karnego[/link].