W myśl nowelizacji [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172008]ustawy o kontroli skarbowej[/link] przyjętej na ostatnim posiedzeniu rządu odwołanie inspektora ze stanowiska lub zwolnienie go z pracy będzie możliwe jedynie w okolicznościach ściśle określonych w ustawie.

[b]Po zmianie ustawy nie będą stosowane ani przepisy dotyczące zwalniania urzędników zawarte w [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=183392]ustawie o służbie cywilnej[/link], ani zapisane w [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksie pracy[/link].[/b]

Nowela mówi m. in., że generalny inspektor kontroli skarbowej będzie musiał odwołać inspektora z jego funkcji, wyłącznie gdy ten otrzyma drugą z kolei negatywną ocenę pracy lub utraci nieposzlakowaną opinię. Wówczas oznaczałoby to także rozwiązanie stosunku pracy po upływie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Odwołanie z funkcji inspektora z powodu podjęcia zatrudnienia poza tą służbą, przyjęcia innego obywatelstwa niż polskie, złożenia rezygnacji czy orzeczenia o niezdolności do tej pracy nie będzie oznaczało konieczności zwolnienia takiej osoby. Dyrektor urzędu kontroli skarbowej zaproponuje wówczas nowe warunki pracy i płacy na dotychczasowym lub równorzędnym stanowisku.

W pozostałych sytuacjach, np. ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków członka korpusu służby cywilnej, jeżeli wina inspektora jest oczywista, lub popełnienia w czasie trwania umowy o pracę albo stosunku pracy przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnienie, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem, decyzja o odwołaniu pozostaje w gestii szefa skarbówki.

Taka zmiana przepisów ma wzmocnić pozycję inspektorów podczas kontroli i ograniczyć wpływ czynników zewnętrznych na ich pracę.